İklim KriziManşet

İstanbul’un barajlarındaki su oranları yüzde 26’ya düştü

0

İstanbul‘un su ihtiyacını karşılayan 10 barajdaki doluluk oranı son yılların en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 26,32’ye düştü.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, ülke genelinde yağışların yüzde 57-60 oranında düştüğünü ve Marmara Bölgesi‘nde bu oranın yüzde 91’ ulaştığını belirtti;  “Sadece yağışların azalması, sıcaklıkların artması şeklinde algıladığımız sonuç çok daha ciddi sonuçlar doğuracak bir yöne, bir duruma doğru gidiyor” dedi.

İstanbul’daki su oranı son dokuz yılın en düşük seviyesinde
Türkiye’de 33 yılın en kurak ağustosu kaydedildi
‣ Araştırma: İklim değiştikçe sel ve kuraklıklar daha sık olacak, daha uzun sürecek
Sıcak dalgası sürerken barajlardaki doluluk oranı düşüyor: Geçen yıla göre yüzde 42 azaldı

Kavurucu sıcakların yaşandığı yaz aylarında İstanbul’un içme suyunun karşılandığı barajlardaki doluluk oranı son yılların en düşük seviyesine indi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi‘nin (İSKİ) internet sitesindeki verilere göre, 10 barajın toplam doluluk oranı yüzde 26,32’ye düştü.

Trakya‘dan İstanbul’un su ihtiyacı karşılayan Kırklareli‘nin Vize ilçesi sınırlarındaki Kazandere, Pabuçdere ve Istancalar barajlarının doluluk oranının ciddi bir şekilde düştüğü, bazı bölümler kuruduğu bildirildi.

Marmara ‘şiddetli kuraklık’ yaşıyor

Tecer, kuraklığın her geçen gün etkisini daha fazla gösterdiğini belirtti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘nün son raporlarına göre özellikle Marmara Bölgesi’nin son 12 aylık dönemde şiddetli kurak bölge olarak ilan edildiğini söyleyen Tecer şöyle konuştu:

“Barajlardaki doluluk oranlarının düşme sebeplerine baktığımız zaman ilk olarak aklımıza gelen şey yağışların azalması Yağış analizleri de yine Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerinden incelediğimiz zaman Türkiye genelinde uzun dönemlik yağışların ortalaması 14,8 milimetre iken bu sene 2023 Ağustos ayında bu 6,4 milimetreye kadar düşmüş. Geçen yılın aynı ayında ise bu 16,1 milimetre imiş Türkiye genelinde. Bugün 6,4 civarında yani ortalamalara baktığımız zaman uzun dönem ortalamalarına yüzde 57-60 oranında bir düşüş var.”

Tecer, Marmara Bölgesi’nde durumun daha vahim olduğunu belirterek “Bu bölge bu sene çok ciddi bir yağış azlığıyla, yağışsızlıkla karşı karşıya kaldı. Geçen sene de bundan söz etmiştik. Ortalama bu bölgeye düşen kar yağışlarında bir azalma var. Kar yağışları barajları, yer altı sularını besleyen en önemli kaynaklardan bir tanesi. Dolayısıyla bu bölge yağışın azalması, sıcaklıkların artması nedeniyle yoğun ve şiddetli bir kuraklık yaşandı, yaşanıyor” dedi.

‘İklim değişikliğiyle mücadele şart’

İklim değişikliğinin önemine dikkat çeken Tecer şunları söyledi: “Kuraklığın etkisini önümüzdeki günlerde muhakkak göreceğiz. Tabii bu bize şunu söylüyor; azalan yağışlar, artan sıcaklıklar ve iklim anormallikleri, aşırı seller, yağışlar bunlar hep iklim değişikliklerinin sonuçları. Burada hem kurumsal olarak, toplumsal olarak, bireysel olarak bu iklim değişikliği ile ilgili mücadelede iklim değişikliğine uyumlu kent yaşamına, değişen yaşama ve adaptasyon sürecine girmemiz lazım.”

Lokman Hakan Tecer su kaynaklarının dikkatli kullanılması konusunda da uyarı yaptı:

“Su kaynaklarımızı verimli kullanmamız lazım, atık olarak attığımız suları denize deşarj yerine arıtarak tekrar kullanmak lazım. Ve suyu az kullanan teknolojilere hem sanayimizde hem de kentsel yaşamımızda geçmek zorundayız. Özellikle yağmur hasadı ile topladığımız gri suları sulama ve diğer amaçlarla kullanmalıyız. Tarımsal sulamada mutlaka ve mutlaka yağmurlama sulamaya ve damlama sulamaya geçmeliyiz. Vahşi sulamayı artık terk etmemiz gerekiyor. Yani sadece yağışların azalması, sıcaklıkların artması şeklinde algıladığımız sonuç çok daha ciddi sonuçlar doğuracak bir yöne, bir duruma doğru gidiyor.”

‘İkinci kez böyle oluyor’

Trakya‘dan İstanbul’un suyunu sağlayan Kazandere ve Pabuçdere’nin sınırları içinde bulunduğu Aksicim köyünde yaşayan Emin Ulukar da en son beş yıl önce böyle bir kuraklığın yaşandığını söyledi. Kuruyan barajlarda hayvan otlattıklarını belirten Ulukar, “Çok kurak gidiyor, ikinci kez böyle oluyor. Beş yıl önce aynı böyle kuraklık vardı, bu yıl da aynısını yaşıyoruz Kar yağdığı yok, geçen seneden beri hiç yağış yok” dedi.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.