İklim KriziManşetTürkiye

Türkiye’de 33 yılın en kurak ağustosu kaydedildi

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘nün (MGM) “2023 Yılı Ağustos Ayı Alansal Yağış Raporu”na göre, Türkiye genelinde yağışlar uzun yıllar normali (1991-2021) ortalamasına göre yüzde 57, geçen yıl ağustos ayı yağışlarına göre yüzde 60 azaldı. Ağustos ayı meteorolojik kuraklığı gösteren Türkiye haritasında ise Marmara ve Karadeniz‘in neredeyse tamamı, diğer bölgelerin de büyük kısmı ‘şiddetli kurak (acil durum)’ olarak yer verildi.

‣Türkiye’de son 22 yılın en kurak ocak ayı yaşandı
‣Ülkenin doğusundan batısına kuraklık endişesi sürüyor
‣Araştırma: İklim değiştikçe sel ve kuraklıklar daha sık olacak, daha uzun sürecek
‣[İklim Masası] İnsan kaynaklı iklim değişikliği Türkiye’de kurak alanları artıracak

Bu yıl dünya genelinde El Nino sıcakları ve etkileriyle her geçen gün daha çok hissedilen iklim krizine bağlı sebeplerle ağustos ayı yağışlarında son 33 yılın en düşük seviyesi görüldü. MGM, Ağustos 2023 yağışlarına yönelik hazırladığı rapora göre, Türkiye geneli ağustos ayı yağışları normalinin ve geçen yıl ağustos ayı yağışlarının altında gerçekleşti.

‣2023 kayıtlardaki en sıcak yıl olma yolunda ilerliyor
‣Uzmanlardan kuraklık uyarısı: Temmuzda ‘eyvah’ diyeceğiz

DHA’dan Mehmet Çınar’ın aktardığına göre, ortalama 6,4 milimetre yağışın yaşandığı Ağustos 2023’te, 14,8 milimetre olan ağustos ayı normaline göre (1991-2021) yüzde 57, 16,1 milimetre olan 2022 Ağustos yağışına göre de yüzde 60 oranında düşüş yaşandı. Yağışlar, normaline göre Türkiye’nin 7 bölgesinde de azaldı. Geçen yıla göre ise sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde artış görüldü.

Marmara ve Karadeniz için acil durum

MGM’nin ağustos ayına yönelik Normalin Yüzdesi Metodu‘na (PNI) göre hazırlanan meteorolojik kuraklık durumunu gösteren Türkiye haritasında ise Marmara Bölgesi, Karadeniz’in neredeyse tamamı, diğer bölgelerin de büyük kısmı için ‘şiddetli kurak (acil durum)’ olarak yer verildi. Haritaya göre, İzmir Aydın, Denizli, Muğla, Antalya ve Mersin‘in bir kısmı normal ve üzeri (risk yok) olarak görülüyor. ErzincanTunceli ile Muş, Bitlis, Van, Siirt ve çevreleri de yine haritada meteorolojik kuraklık açısından normal ve üzeri (risk yok) alanlar olarak yer alıyor.

Harita: MGM

Ağustos ayı yağışları İzmir’in kuzeyi, Aydın, Mersin, Niğde, Hatay, Kayseri, Kahramanmaraş, Sivas, Malatya, Tunceli, Elazığ, Adıyaman, Muş, Bitlis, Siirt çevreleri hariç, diğer tüm bölgelerde normallerine göre yüzde 60-80 arasında azalma gösterdi. İl geneli yağışlarda en fazla yağış ise 106,5 milimetre ile Rize’de gerçekleşti. En az yağış alan il ise 0,4 milimetre ile Mardin oldu. Normaline göre en fazla azalma gösteren il yüzde 96 ile Amasya oldu.

Harita: MGM

Normaline göre 3 gün olan Türkiye genelinde ağustos ayındaki ortalama yağışlı gün sayısı, bu ağustos ayında 2,6 gün olarak belirlendi. Yağışlı gün sayıları en çok olan bölge ve iller Doğu Karadeniz, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinde 5-10 gün, Trabzon ve Rize çevrelerinde ise 10-15 gün aralığında gerçekleşti.

Harita: MGM

Yağışlar yüzde 90 azaldı

Marmara‘da ağustos ayı yağış normali 19 milimetreyken bu ağustosta yalnızca beş milimeterelik yağış düştü. Söz konusu gerileme yüzde 74’lük azalmaya işaret ediyor. Bölgedeki yağış geçen yıl ağustos ayında 47,5 milimetre olarak kaydedilmişti ancak bu ağustosta yağış yüzde 90 düştü.

Ege‘de 4,1 milimetre olan ağustos ayı yağışı normaline göre yüzde 63 geriledi. Ege’deki ağustos yağış normali ise 10,9 milimetre olarak kabul ediliyor. MGM’ye göre; yağış 29,2 milimetre olan geçen yıl ağustos ayına göre yüzde 86 azaldı.

Akdeniz‘de ise 7,9 milimetre olarak kabul edilen ortalama ağustos yağışında yüzde 26’lık gerileme kaydedildi. Bu ağustosta yalnızca 5,8 milimetrelik yağış gerçekleşti. Ağustos 2022’de 9,1 milimetre olan yağış Ağustos 2023’te ise yüzde 36 düştü.

İç Anadolu‘da 3,5 milimetre olan ağustos ayı yağışı, 10,1 milimetre olan normaline göre ve 10,3 milimetre olan geçen yıl ağustos ayına göre yüzde 66 azaldı.

Karadeniz‘de 13,8 milimetre olan ağustos ayı yağışı, 38,5 milimetre normaline göre yüzde 64 düştü. 28,8 milimetre olan geçen yıl ağustos ayına göre ise yağış yüzde 52 geriledi.

Doğu Anadolu‘da 7,4 milimetre olan ağustos ayı yağışı, 10,7 milimetre normaline göre yüzde 31 azalırken 3,4 olan geçen yıl ağustos ayına göre yüzde 100’den fazla arttı.

Güneydoğu Anadolu‘da 1,6 milimetre olan ağustos ayı yağışı, 1,7 milimetre normaline göre yüzde üç azalırken, 0,9 milimetre olan geçen yıl ağustos ayına göre yüzde 78 yükseldi.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.