Koronavirüs SalgınıManşetSağlık

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı: Çapa’da koronavirüs pozitif sayısı bir ayda üçe katlandı

0

Koronavirüs salgınının etkisi kış aylarının gelmesiyle ve alınan karantina önlemlerinin azaltılmasıyla birlikte yeniden artışa geçti.

Türk Tabipler Birliği‘nin aile hekimleri arasında yaptığı ankete göre günlük pozitif vaka sayısı yaklaşık 15 bin, evde izlenen pozitif hasta sayısı ise 143 bin kişi.

Salgın tüm Türkiye’de etkili olurken, salgının merkezi ise İstanbul gibi görünüyor. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada vakaların yüzde 40’ının İstanbul’da görüldüğünü duyurdu.

‘Pozitiflik oranı yüzde 35’e çıktı’

Milliyet’ten Mert İnan’a konuşan  İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, mevcut vaka yükünün Nisan ayından bile kötü olduğu uyarısında bulundu.

Tükek “Test pozitiflik oranımız Haziran ve Temmuz’da yüzde 5’e gerilemişti. Ancak Ağustos ve Eylül döneminde önce yüzde 12 ardından yüzde 15 olan pozitiflik oranı, şu an için yüzde 35’e ulaşmış durumda” dedi.

‘Covid-19 seferberliği ilan etmemiz gerekiyor’

Bu oranların önümüzdeki günlerde katlanarak artacağından endişe duyduklarını belirten Tükek, “Vatandaşlarımız, bu uyarılarımızı belki kanıksadı, belki de sıkıldı veya dikkate almaktan vazgeçti. Bir de, ‘atın ölümü arpadan olsun’ diyerek önemsemeyenler var. Herkes şunu bilsin ki, Nisan, Mayıs döneminden daha kötü durumdayız” ifadelerini kullandı.

Kamu hastanelerindeki yatakların dolmaya başladığını söyleyen Tükek, “Bu gidişat devam ederse boş yatak bulmakta sıkıntı yaşanır. Artık tek vücut halinde Covid-19 seferberliği ilan etmemiz gerekiyor” tavsiyesinde bulundu.

‘İkinci kez Covid-19 geçirenler var’

Test sonuçları pozitif çıkan çok sayıda hastanın 30, 40 yaş arası gençlerden oluştuğunu dile getiren Prof.Dr. Tükek, “Virüs kapan gençler arasında maalesef zatürre oranı da yükseliyor. Yatan hasta sayımızda da artış devam ediyor. Her gün tanıdıklarımız, dostlarımız arayıp, bir yakınının Covid-19 olduğunu ve yatış yaptırmak istediğini söylüyor” dedi.

İnsanların yanlış bildiği konular olduğunu söyleyen Tükek, “Bir kez Covid-19 geçirenlerin antikor ürettiği ve bir daha hastalığa yakalanmayacağı düşüncesi doğru değil. Antikor 3 ay sonra işlevini yitirip, kayboluyor. Artık bize başvuran hastalar arasında 2’nci kez Covid-19 geçirenler de var. Kimse ‘hastalığı geçirdim, bundan sonra bana bir şey olmaz’ demesin” değerlendirmesinde bulundu.

‘İyileşip pıhtıdan ölen var’

Tek çarenin aşı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr Tükek, “Bu nedenle aşıya erişene kadar tıpkı Nisan, Mayıs dönemindeki gibi çok disiplinli davranmalıyız. Salgın daha da kötüye gidecek. Bugünleri mumla arayabiliriz. Vatandaş durumun ciddiyetinin farkında değil. Hastaların yüzde 95’i Covid-19’u hafif semptomlarla atlattığı için önemsemiyor ancak bu vurdumduymazlığın sonu iyi olmaz” dedi.

Tedavide kullanılan ilaçların da kamuoyunda sürekli tartışıldığını belirten Tükek, “Şimdiye kadar Covid-19’a karşı üretilmiş özel bir ilaç yok. Şu an için en etkin tedavi yöntemi olarak kortizon öne çıkmış durumda. Ağır hastalarda kortizon tedavisi de başlıyoruz. Çok önemli bir ayrıntı daha var. Covid-19 damarlarda ağır tahribat yaratabiliyor. Hastalığı geçirdikten sonra kimse ‘kurtuldum’ demesin. Bazı hastalar iyileştikten birkaç ay sonra damarlarında oluşan tahribat ve pıhtı atması nedeniyle yaşamını yitiyor” uyarısında bulundu.

You may also like

Comments

Comments are closed.