Koronavirüs SalgınıManşet

Sağlık Bakanlığı haftalık Covid verilerini açıkladı: Vaka sayısı yüzde 50 arttı

0

Haziranın ilk yarısında 7 bin 500 civarında seyreden haftalık vaka sayılarında, bu hafta yaklaşık yüzde 50 artış hesaplandı.

Türkiye’de ilk Covid -19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020’den bu yana görülen vaka sayısı 15 milyon 96 bin 696‘ya yükselirken, 99 bin 15 kişi hayatını kaybetti. Bugüne kadar uygulanan toplam aşı miktarı ise 147 milyon 818 bin 598 doza ulaştı.

18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranı en yüksek 10 il Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak oldu.

En az iki doz aşı uygulananların oranı en düşük iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ olarak sıralandı.

Koronavirüs vakalarındaki düşüşün ardından alınan tedbirlerin tamamen kaldırıldığı Türkiye’de vaka sayısında artış gözlemlendiğine dair açıklama yapan Türk Toraks Derneği, uyarılarda bulunarak, yurttaşları rehavete kapılmamaya ve kişisel tedbirlerini almaya davet etti.

Dünyada ölümler artıyor

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) paylaştığı son verilere dikkat çekerek “Tüm dünyada Covid- 19 toplam vaka sayısının 536 milyona, ölüm sayısının ise 63 milyona ulaştığına vurgu yaptı:

“Haftalık vaka sayısı 3 milyonu aştı, ölüm sayısı ise 8 bin civarında seyrediyor. Almanya, Brezilya, en çok vaka artışı olan ülkeler. Almanya’da yüzde 10’luk, Fransa’da ise yüzde 33’lük artış varken, Fransa’da yoğun bakıma yatış oranları yüzde 17 ‘ye yükseldi. Özellikle ABD, Çin, Brezilya, Rusya ve İtalya’da ölümler artıyor.”

Varyantlar akciğer üzerinde etkili

Omicron’un alt varyantları olan BA. 4 ve BA.5’in daha hızlı yayıldığı ve akciğerler üzerinde özellikle etkili olduğunun altını çizen Prof. İtil, “Omicron’un BU alt varyantları şimdiye kadar oluşan varyantlardan daha hızlı yayılma gücünde. DSÖ, geçtiğimiz Nisan ayında yaptığı bildirimde bu varyantların yakından izlendiğini açıklamıştı. Vaka sayısının azalmasının tehlikenin geçtiği anlamına gelmediğini belirterekbu iki varyantın akciğerler üzerinde etkili olduğu uyarısında bulunmuştu” dedi.

Avrupa’da görülen vaka artışı ülkemize de yansımaya başladı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) geçen hafta, BA.4 ve BA.5 varyantlarının baskın hale geleceği ve vakalarda bir artışa yol açacağı konusunda uyardığını anımsatan Prof. İtil, açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Son 4 hafta içinde varyantların dağılımı şöyle:

 • 62 ülkede BA.5 yüzde 25;
 • 58 ülkede BA.4 yüzde 9;
 • 69 ülkede BA2.12.1 yüzde 17 oranında görülmüştür.

“Avrupa’da görülen vaka artışları ülkemize de yansımaya başlamıştır. Son dört haftada Avrupa’da olgu sayılarının artışı, uluslararası hareketliliğin test ve maske tedbirsiz koşullarda sürmesi nedeniyle şu anda nerede olduğumuzu da dış ülkelerde oluşan ciddi olgu sayısının bize nasıl yansımakta olduğunu da bilmiyoruz. Öte yandan dünyada zengin ülkelerdeki aşılanma oranları, yoksul ülkelerden hala 8 kat fazla.

“BA4 ve 5’in aşıdan daha çok kaçtığı bilinmektedir. Bu nedenle risk gruplarında pekiştirme doz ve Omicron varyant aşısı önemli hale gelmiştir. Şu anda ülkemizde de kliniklerde Covid-19 vakalarında hareketlilik gözlenmektedir.”

Dünya ülkeleri önlemleri tekrar gözden geçirmeye başlamışken, biz de pandemi bitmiş gibi davranamayız.

22 Nisan 2022’de toplu taşımada maske zorunluluğu, 5 Mayıs 2022 tarihi itibariyle, ameliyat/ girişim yapılacak hastalarda işlem öncesi PCR zorunluluğu kaldırıldığını hatırlatan İtil, test sayısını ve sonuçlarını bilmediklerini vurguladı:

“Sadece semptomlu kişilere PCR testi yapılmakta ve pozitif sonuç veren kişilerde izolasyon uygulanmaktadır. Öte yandan yapılan hızlı antijen testleri kayda geçmediği için gerçek rakamları bilmiyoruz. Hangi varyanta bağlı vakalar artmaya başladı? Ayrıca test sayılarını bilmiyoruz. Toplumun risk algısı azalmıştır. Düğünler, bayramlar, kutlamalar gibi salgını yayabilecek etkinlikler kısıtlamasız devam etmektedir. Önümüzde tatil ve bayram var. Sonbahar aylarında yeni bir pikle karşılaşmamak için, önlemlerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz.

Öneriler

Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Filiz Çağla Uyanusta Küçük ise, derneğin önerilerini şöyle sıraladı:

 • Test sayısı da dahil olmak üzere pandemi verilerinin epidemiyolojik analiz yapmaya izin verecek biçimde günlük olarak kamuoyuna açıklanmalıdır.
 • Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu’nun toplantıya çağırılmalıdır.
 • Toplu ulaşım başta olmak üzere kapalı mekanlarda N95 maske kullanımının zorunlu hale getirilmesi gereklidir.
 • Kamu ve özel tüm sağlık kurumlarında yakınmadan bağımsız olarak herkese haftada bir kez olmak üzere isteğe bağlı hızlı test ve/veya PCR inceleme hakkı tanınmalıdır.
 • Üst solunum yolu yakınması olan kişiler hızlı test ve/veya PCR testine yönlendirilmeli, günlük yapılan test sayısı hızla yükseltilmelidir. Test pozitifliği oranlarının açıklanmalı ve yapılan test sayısı açıklanmalıdır. Günlük PCR test sayısının en az yüzde 3’üne genomik analiz yapılarak varyant izlemi yapılmalıdır.
 • Ameliyat ya da girişimsel işlemler öncesi hastalara PCR testi yapılmalıdır.
 • Covid-19 tanısı alan kişiler özlük hak kaybına uğramadan 10 gün süreyle izole edilmeli / idari izinli sayılmalıdır.
 • Aşı konusunda var olan ulusal verilerin analiz edilerek aşı koruma oranına göre riskli gruplardan başlamak üzere hatırlatma doz aşı planlaması yapılmalıdır. 5 yaş-12 yaş arası çocuklar aşılama programına dahil edilmeli, okullar açılıncaya kadar bağışık yanıtın sağlanması için hızla aşılanmalıdır.
 • Omicron varyant aşısının temin edilmesi konusunda Pfizer/BioNTech ve Moderna şirketleri ile temasa geçilmeli ve aşı tedarik planı yapılmalıdır.
 • Covid-19 pandemisinin geldiği aşama konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından topluma bilgilendirilme yapılmalıdır.
 • Pandeminin izlenmesi ve gerekli planlamaların görüşülmesi için ilgili uzmanlık dernekleri ve meslek örgütleri ile işbirliği yapılmalıdır.

You may also like

Comments

Comments are closed.