İklim KriziManşet

İstanbul 29 Kasım küresel iklim grevine hazır

0

29 Kasım Cuma günü iklim krizine karşı dünyanın dört bir yanında greve çıkan öğrencilerin çağrısıyla Türkiye’deki ve dünyadaki aktivistler 4. Küresel İklim Grevi’nde eş zamanlı olarak sokağa çıkıyor. Kasım ayının son cumasına denk gelen günün bir özelliği markaların ürünlerine yüksek oranda indirim yaparak insanları alışveriş yapmaya teşvik ettikleri Kara Cuma’ya (Black Friday) denk gelmesi. Aynı zamanda grev ile birlikte 3 Aralık’ta Madrid’te başlayacak 25. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP25) öncesi devletlere baskı yapmak hedefleniyor.

Küresel çağrıya İstanbul’dan cevap veren aktivistler 29 Kasım günü üç ayrı etkinlik gerçekleştirecek. Yokoluş İsyanı’nın (Extinction Rebellion) Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi önünde hızlı modayı protesto etmek amacıyla yapacağı defile ve Antikapitalist Öğrenciler’in Kadıköy’de yapacağı basın açıklaması sonrasında hep birlikte Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) hareketinin Kadıköy Tasarım Atölyesi’nde düzenleyeceği kıyafet takas şenliğine geçilecek.

Yokoluş İsyanı Kreasyonu

Cuma günü 12:30’da bir araya gelecek Yokoluş İsyanı, markaların hızlı moda başlığı altında insanları teşvik ettikleri hızlı tüketimin gerçek yüzünü göstermek amacıyla “Yokoluş Kreasyonu” ismini verdikleri moda defilesi gerçekleştirecek. Şişli Cevahir AVM önünde gerçekleşecek eylemin çağrısını sosyal medya üzerinden yapan Yokoluş İsyancıları şu çağrıda bulunuyor:

Şirketler bizi her seferinde daha fazlasını, daha yenisini istemeye ve ihtiyaç duymaya itiyor. Bunun sonucunda da ihtiyaç dışı tüketim sadece bugün zirve yapmış olmakla kalmıyor, normalleşiyor, kabul görüyor ve bizi hızla yokoluşa sürüklüyor. Biz bir çift yeni ayakkabı değil, yaşanabilir bir dünya istiyoruz. Çünkü: “Ölü bir gezegende moda da olmayacak!”

Antikapitalist Öğrenciler basın açıklamasında

Saat 17:30’da Kadıköy Süreyya Operası önünde yapacakları basın açıklamasına çağrıda bulunan Antikapitalist Öğrenciler ise sosyal medyadan duyurdukları paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“29 Kasım’da tüm dünyada bir kez daha iklim adaleti için greve gidiliyor. Öğrenciler okullarını kıracak, sendikalar iş bırakacak. Antikapitalist Öğrenciler olarak biz de uluslararası eylem gününde sokakta olacağız. 29 Kasım Cuma günü saat 17:30’da Kadıköy Bahariye’deki Süreyya Operası önünde buluşuyoruz.”

Öğrenciler takas şenliğinde buluşuyor

İklim için okul grevine çıkan öğrencilerin oluşturduğu Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) ise Kadıköy Tasarım Atölyesi’nde  saat 17.00‘da kıyafet ve takas şenliği düzenleyecek. Kıyafet, kitap ve düzgün kullanılmış eşyaların getirilebildiği etkinlikte herkes getirdiği eşya kadar eşyayı standlardan alacak. Katılım göstermek isteyen kişiler okul temsilcilerine eşyalarını teslim edecek. Daha sonra okul temsilcisinden getirdiği eşya sayısı kadar kupon alacak. Bu kuponlarla 29 Kasım’da standlardan istediği eşyayı alabilecek.  Şenlikte aynı zamanda Teneke Trampet, Birileri, Eskitilmiş Yaz grupları da yer alacak.

Dördüncü küresel iklim grevi

Daha önce 15 Mart, 24 Mayıs ve 20 Eylül’de gerçekleşen küresel iklim grevlerinde dünyanın dört bir yanındaki çocuklar ve gençler iklim ve ekolojik krize karşı sokaklara çıkmış, hep birlikte “geleceğimizi istiyoruz” diyerek fosil yakıt tüketimlerinin sonlandırılmasını talep etmişlerdi.

20 Eylül’de gerçekleşen grevde ise yetişkinler de öğrencilerle birlikte greve çıkmıştı. Türkiye’de 20 farklı şehirde 10 bin kişi sokaklara çıktığı günde, 40 bin kişi ise okullarda grev yapmıştı. Dünyada 7.6 milyon kişinin katıldığı grev hem Türkiye’de hem de dünyada bugüne kadar gerçekleşmiş en büyük iklim krizi eylemi olmuştu.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.