DünyaManşet

İsrail, Suriye’ye hava saldırısı düzenledi iddiası

0

Suriye, İsrail’i başkent Şam yakınlarına iki hava saldırısı düzenlemekle suçladı. Suriye ve Lübnan televizyonlarına göre İsrail uçakları Şam Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki bir bölgeyle Dimas kasabasını bombaladı.

26Suriye ordusundan yapılan açıklamada da, “Bugün öğleden sonra, düşman İsrail Şam bölgesindeki iki güvenli bölgeyi, Dimas’ı ve Şam Uluslararası Havaalanı’nı hedef aldı” dendi. Hava saldırılarında ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Suriye devlet televizyonu, “İsrailli düşmanın” iki hava saldırısıyla ‘mütecaviz bir saldırganlık’ sergilediğini duyurdu.

İsrail ise henüz saldırıyı doğrulamadı.İsrail 2011’den bu yana Suriye’de birkaç kez hava saldırısı düzenlemiş durumda.

Daha önceki saldırıların Lübnan’daki Hizbullah grubuna sevk edilen silahları hedef aldığı tahmin ediliyordu. İsrail ordusu işgal altındaki Golan Tepeleri’ni hedef alan saldırılara misilleme olarak Suriye askeri tesislerini de bombalamıştı.

İsrail, 1967’deki Altı Gün Savaşı’nın bitimine doğru Golan Tepeleri’ni işgal etmişti. 1973’teki Yom Kippur Savaşı’nda Suriye’nin bölgeyi geri alma girişimi sonuçsuz kalmıştı.

İki ülke teknik olarak hâlâ savaşta. İsrail ve Suriye arasındaki 70 km uzunluğundaki askerden arındırılmış bölge BM gözlemcilerinin denetiminde.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.