Dünyaİnsan HaklarıManşet

İsrail-Hamas savaşından sonra Gazze’ye ne olacak?

0
Fotoğraf: Al Jazeera

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrailHamas savaşı sonrası üç konuya ‘hayır’ diyerek AB’nin Gazze‘ye ilişkin planını açıkladı.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası gazetecilere konuşan Borrell, uluslararası toplumun, İsrail ile Filistin arasında uzun süredir devam eden çatışmaya kalıcı bir çözüm bulma konusunda ‘siyasi ve ahlaki açıdan’ başarısız olduğunu söyledi.

İki devletli bir çözüm bulma çabalarını iki katına çıkarma zamanının geldiğini vurgulayan Borell, üç konuya ‘hayır’ dediklerini ifade ederek bunları şöyle sıraladı:

“Birincisi, Gazze’nin dışına zorla göçe izin verilemez. Filistinlilerin sürgün edilmesine izin veremeyiz. İkincisi, Gazze toprakları küçültülemez. Gazze toprakları, İsrail tarafından işgal edilemez. Üçüncüsü ise Gazze’deki durum, Filistin meselesinin çözümünün bir parçası olmak zorunda.”

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell. Fotoğraf: Virginia Mayo / AP

‘Mevcut Filistin yönetimi güçlendirilmeli’

Borell, Batı Şeria‘yı yöneten mevcut Filistin yönetiminin ‘güçlendirilmiş bir versiyonunun’ Gazze’de olabileceğini kaydetti.

Filistin meselesinin çözümü için “meşruiyeti olan tek bir Filistin yönetimi” bulunması, bunun da Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyince kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Borell, “Şu anda bir Filistin yönetimi var. Yeni bir Filistin yönetimi icat etmeyeceğiz” dedi.

Borrell, Gazze’nin Hamas’ın elinde olmasını istemediklerini, “bir çeşit” Filistin yönetiminin Gazze’de müdahil olması gerekeceğini kaydederek, “Bunu nasıl yapacağız, kimse bilmiyor çünkü bu çatışmanın ne zaman biteceğini kimse bilmiyor” diye belirtti.

Bu Filistin yönetimine Arap ülkelerinin güçlü destek vermesi gerektiğinin altını çizen Borrell, Arap ülkeleri müdahil olmadan, yeniden inşaya yardım etmeden, Filistin devletinin oluşumuna siyasi katkı vermeden bir çözümün mümkün olamayacağını dile getirdi.

Borrell ayrıca AB’nin bölgede yeterince bulunmadığını, çözüme mutlaka müdahil olması gerektiğini ifade etti.

‣ Gazze’de hayatta kalma mücadelesi savaş suçları, su krizi, açlık, hastalık riskleriyle sürüyor
‣ İsrail-Hamas savaşı ‘sivillerin benzeri görülmemiş ızdırabıyla’ sürüyor: İnsanlık üstün gelmeli
‣ İsrail: Askerlerimiz Gazze’nin kalbinde, Hamas’ı köşeye sıkıştırdık

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.