DünyaManşet

IŞİD’den bir gazeteciye daha infaz

0

ışid gazeteciIrak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, rehin tuttuğu Amerikalı gazeteci Steven Sotloff’ın ‘başının kesilmesi görüntülerini’ yayımladı. Videonun gerçekliği henüz teyit edilmedi.

BBC’nin haberine göre Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest bu yöndeki haberlerin araştırılmakta olduğunu açıkladı.

Earnest, videounun gerçekliği konusunda ihtiyatlı olunmasını istedi.

Sözcü, “Videonun ya da bu yöndeki haberlerin gerçekliğini doğrulayacak durumda değiliz. Eğer yayımlanmış bir video varsa, Amerikan hükümeti tarafından dikkatlice incelenecek, istihbarat yetkililerimiz bunun doğru olup olmadığını belirleyecek” dedi.

Sotloff Ağustos 2013’te Suriye’nin kuzeyindeli Halep yakınlarında kaçırılmıştı. Sotloff geçen ay IŞİD’in Amerikalı gazeteci James Foley’nin başını kesme videosunda görülmüştü.

Foley’nin öldürülmesinden sonra Sotloff’un annesi IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’den yardım istemişti.

ABD, son haftalarda, Irak’ta IŞİD militanlarına yönelik hava saldırıları düzenledi.

‘ABD’nin saldırılarına misilleme’

Videoda Guantanamo’daki Amerikan gözetim kampında tutsaklara giydirilen üniformlara benzeyen turuncu bir tulum içindeki Sotloff’la birlikte maskeli bir kişi görülüyor.

Bu kişi, Amerika’nın hava saldırılarının intikamını almak üzere olduğunu söylüyor. Maskeli kişi, “Geri döndüm Obama. Ciddi uyarılarımıza rağmen İslam Devleti’ne (IŞİD) yönelik küstah dış politikan yüzünden geri döndüm. Bu vesileyle İslam Devleti’ne karşı Amerika’yla şeytani bir ittifaka giren ülkeleri bizden uzak durmaları ve halkımızı yalnız bıraklamaları konusunda uyarıyoruz” dedi.

Video, militanın başka bir Batılı rehineyi öldürme tehdidiyle sona eriyor.

Time, Foreign Policy ve Christian Science Monitor degilerine haber yapan Sotloff Mısır, Libya ve Suriye’deki gelişmeleri takip ediyordu.

Arkadaşları, uzun yıllar Yemen’de yaşayan Sotloff’un iyi derecede Arapça konuştuğunu söylüyor.

Ailesi, yetkililerin tavsiyesi üzerine Sotloff’un kaçırıldığını kamuoyuna açıklamamıştı.

Kaynak: BBC TÜRKÇE

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.