DünyaManşet

IŞİD Asur antik kentini yıkıyor

0
Nimrud antik kentinde Ashurnasirpal'in sarayı
IŞİD’in Musul’un 20 kilometre güneydoğusunda bulunan Asur medeniyetine ait Nimrud antik kentini dozerlerle yıkmaya başladığı açıklandı.
Nimrud antik kentinde Ashurnasirpal'in sarayı

Nimrud antik kentinde Ashurnasirpal’in sarayı

Irak Turizm ve Arkeoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada: “IŞİD dünya mirasına ve kültür varlıklarına zarar vermeye devam ediyor. IŞİD Nimrud Antik kentine buldozerlerle, Perşembe ikindi namazı sonrasında girdi ve bölgede ne kadar zarara neden oldukları bilinmiyor. Bakanlığımız bu eylemleri kınamaktadır. Terör çetelerinin eylemlerinin cezasız kalması insanlığın ortak mirasını ve Mezopotamya medeniyetini yok etme yolunda cesaretlendirecektir. ” denildi.

IŞİD geçen hafta Musul müzesindeki Ninova antik kentine ait eserleri ellerinde balyoz ve çekiçlerle parçalamış ve buna ait bir video yayınlamıştı.

UNESCO Başkanı Irına Bokova Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyini konuyla ilgili olağanüstü toplantıya çağırırken Uluslararası Ceza mahkemesinden geçtiğimiz günlerde Musul müzesindeki eserlerin parçalanması olayının soruşturulmasını istedi.

Nimrud ve yanındaki Ninova Antik kenti iki Asur krallığına ait antik kentler olarak biliniyor. Milattan önce 8. yüzyıla ait oldukça kıymetli eserlerin bulunduğu bu yerleşke, 1980’li yıllarda arkeologların bölgede altın bulmasıyla başlatılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarıldı. Bu bölgeden çıkarılan eserler arasında, hala yerleşkede bulunan ünlü insan kafalı kanatlı boğa heykelleri de bulunuyor. Kazılardan sonra birçok eser Paris ve Londra’ya götürülerek, buradaki müzelerde sergilenmeye başlanmıştı. Ninova’daki Asur kralı Sanherib’in sarayı ve Nimrud’daki II. Aşurnasirpal sarayındaki bazı kıymetli tarihi eserler ve yapılar hala burada bulunuyor. IŞİD’in bu bölgede ne kadar zarara neden olduğu ise henüz bilinmiyor.

(Ajanslar, Yeşil Gazete)

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.