İklim KriziManşetTürkiye

İş dünyasından ‘Paris’ yorumu: Yeşil dönüşüm kaçınılmaz

0

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylayacağı açıklamasına ilişkin konuştu.

Atılan adımların son derece olumlu olduğuna dikkat çeken Edin, “Paris İklim Anlaşması’nı Meclisimizin onayına sunulması, Türkiye’nin bu konudaki kararlılığını gösterecek ve uluslararası ticaretteki rolümüzü sağlamlaştıracak” dedi

Bağlayıcı kararlar ve yaptırımlar gerekli

Tüm dünya için iklim değişiminden kaynaklanan sorunların üstesinden gelmeye yönelik bağlayıcı kararlar almanın ve yaptırımları hayata geçirmenin oldukça önemli bir hale geldiğine dikkat çeken Edin, şunları söyledi:

Avrupa Birliği, Yeşil Mutabakat’ı yol haritası olarak benimseyip hayata geçirmeye başladı. Avrupa Komisyonu, yakın zamanda, 2050 yılında iklim nötr kıta olma yolunda FitFor55 (Yüzde 55 hedefine uygunluk) başlığıyla kapsamlı bir dizi öneri paketi sunarak somut bir adım attı.

Ebru Dildar Edin.

AB’de yaşanan bu değişim rüzgarı hem tüm dünyanın hem de ülkemizin gündemini gerek finansal kaynaklar gerekse de yasal düzenlemeler açısından etkiliyor. Artık Türkiye’de, sürdürülebilir ekonomik büyüme için ihtiyacımız olan yasal altyapıya dair umut verici gelişmeleri çok daha sık görmeye başladık.

Bu çerçevede Türkiye’de ‘AB Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nın yayınlanması, ‘Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu’ kurulacağına dair Cumhurbaşkanlığı genelgesi ve Yeni Orta Vadeli Plan’da ‘Yeşil Dönüşüm’e yer verilmesi yakın dönemde şahit olduğumuz olumlu gelişmeler arasındaydı. Cumhurbaşkanı’mızın Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unda yaptığı konuşmasında, ‘Paris İklim Anlaşması’nı Meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz’ sözleri ise, Türkiye’nin bu konudaki kararlılığını ortaya koydu ve uluslararası ticaretteki rolümüzü sağlamlaştırdı.”

 “Küresel bir oyuncu olmaya devam edebilmek için Yeşil Dönüşüm kaçınılmaz”

Pandeminin iklim krizinin göz ardı edilemez bir tehdit olduğunu, son dönemde tüm dünyada yaşanan doğal felaketlerin ise, bu tehdidin boyutlarını gösterdiğini ifade eden Ebru Dildar Edin, “Dünya’daki Yeşil Dönüşüm gerekliliklerini yerine getiremediğimiz takdirde izole olacağız. Küresel ekonominin bir parçası olmaya ve gelişmiş ülkelerle ticaret yapmaya devam edebilmek için Yeşil Dönüşüm kaçınılmaz” uyarısında bulundu.

Belirlenecek strateji ve alınacak somut aksiyonların, Türkiye’nin geleceğini şekillendireceğine dikkat çeken Edin, döngüsel ekonominin önemine de dikkat çekti:

“İhracatımızda AB ülkelerinin payının yüzde 50 olduğunu düşünürsek, döngüsel ekonomiye uyumu ülke olarak bizim de acilen ajandamızın en üst satırına taşımalıyız. Elimizi çabuk tutmalı ve Paris İklim Anlaşması’nın imzacısı olarak bu konuda kararlılık sergilemeliyiz.

Gerekli aksiyonları alamadığımız takdirde küresel ekonominin içindeki mevcut konumumuzu korumak mümkün olmayacak. Böylesi bir durum itibarımızı zedelemenin yanı sıra ticarette izole olmamıza da neden olabilir.”

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.