ManşetTürkiye

İmamoğlu’ndan Erdoğan’ın Kanal İstanbul açıklamasına yanıt: 23 Haziran’ı hatırlatırım

0

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un sınırlı su kaynağını ve çevreyi yok edecek, binlerce insanı da yaşadığı yerden koparacak Kanal İstanbul Projesi için ‘İnadına yapacağız’ açıklamasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu değerlendirdi.

İmamoğlu, “İnatla yapılan hizmetin de milletin yararına olma şansı yoktur” dedi.

‘Gündem değiştirme çabası’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) Ataköy’de başlattığı atık su tüneli inşaatını yapacak Tünel Açma Makineleri (TBM) cihazının yer altına indirilme törenine katıldı.

Erdoğan’ın AK Parti İstanbul İl Kongresi’nde Kanal İstanbul ile ilgili yaptığı açıklamaları nasıl değerlendirdiği sorusunu İmamoğlu şöyle yanıtladı:

Gündem değiştirme çabası. İnadına diye bir şey olmaz. Şu anda belki birileri unuttu ama bizim unutmamızın mümkün olmayacağı bir acı var ortada. Üstünden daha 4-5 gün geçti. Gara’da şehitlerimiz oldu. 6-7 yıl, PKK terör örgütünün elinde tutulan polisimiz, askerimiz şehit edildi. Ben, bütün aileleri tek tek aradım. Hepsiyle görüştüm. Birebir ziyaret ettiğim aileler de oldu. Öncelikle Allah’tan rahmet diliyorum. Acıları çok büyük.

Birilerinin müjde açıklamasının, daha sonra, ‘Niçin başarısız olduk’ açıklamasına döndüğünün henüz milletin vicdanında cevabı verilmedi. Böylesi acı bir olayı unutturmak, başka gündemlerle süreci alabora etme çabası bu. Kesinlikle ve kesinlikle, insanların bu günlerde yaşadığı o acının dışında bir gündeme taşıma çabası. Ben, buna alet olmayacağım. İstanbul’da; kanalmış, vesaireymiş başka gündemler yaratmak… Halbuki bugün, şehitlerimizin acısı var. Daha başka gündemler de var; yoksulluk var, işsizlik var.

Türkiye tarihinde ilk defa insanlar ekmek kuyruğuna giriyor. Pandemiyle mücadele var. İnsanlar, can mücadelesi veriyor. Bunlar varken, beni açıkçası tıka basa dolu kongre salonlarında söylenenler, bu şekilde gündem dışı akılla söylenenler ilgilendirmiyor.”

‘İstanbul’un gündemi başka’

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı’nın kendisine yönelik ‘Fantezi peşinde, bizse dertliyiz’ şeklindeki ifadesinin hatırlatılması üzerine İmamoğlu, ‘İstanbul’la hala inatlaşanlara 23 Haziran’ı hatırlatıyorum’ diyerek şu açıklamalarda bulundu:

Tatilmiş, şuymuş, buymuş gibi. Neredeyse 2 yıl geçmiş bu gündemin üzerinden, hala bunların konuşuluyor olması üzücü. Ama şaşırmıyorum. Siz de biliyorsunuz ki, 4,5 yıl önceki, 5 yıl önceki konuşmaları birebir tekrar eden bir anlayıştan başka bir şey beklemem zaten. Aynı metinle, aynı dille konuşma yapılan anlayıştan başka bir şey beklemiyorum. İstanbul’un gündemi başka.

İstanbul’la inatlaşmayı hala kendisine marifet görenlere, ben, 23 Haziran’ı hatırlatıyorum. İstanbul’la inatlaşılmaz. ‘İlla inatlaşacağım’ diyenlere de açıkçası ben, ‘İstanbul, burada’ diyorum. Ama unutulmasın, İstanbul, bir şeyi kanıtlamıştır; İstanbul, 1’den büyüktür. Nokta.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.