KentManşetUlaşım

İmamoğlu: Parasını bulduğumuz üç metro için Hazine onay vermiyor

0

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, iki yıl önce durdurulan metro hatları için başlattıkları çalışmalar kapsamında kredi buldukları üç hat için Hazine’den istedikleri onayı alamadıklarını açıkladı.

Başlanamayan üç proje şöyle: Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı, Bostancı-Dudullu Metro Hattı ve Yenidoğan- Hastane Hattı.

Sözcü’nün haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunan İmamoğlu şunları söyledi:

“Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. Ocak ayının ilk haftası üç hatla ilgili bizim bu talebimiz reddedildi. Reddedilmese, biz o kredi imkanlarıyla metro hatlarını çok hızlı harekete geçirebileceğiz. Kredi imkanı var, biz buluyoruz. Sadece istediğimiz bir dokunuş.”

Bostancı– Dudullu

Bostancı – Dudullu arasını 21 dakikaya indirecek olan 14.3 kilometre uzunluğundaki Dudullu-Bostancı metro hattının yüzde 70’i tamamlandı. 31 istasyondan oluşan hattın 558 milyon euro artı KDV olarak açıklanmıştı.

İmamoğlu, 2018 yılının ekim ayından beri duran hat için 200 milyon euro artı KDV gibi bir finansmana ihtiyaç duyulduğunu belirtmiş “Buranın yatırım planı izni daha yeni çıktı.

2020’nin ilk haftalarında onaylanıp ilan edilmesini bekliyoruz. Akabinde finansman çalışmalarımız sürecek” demişti.

Haliç

Hazine’nin onay vermediği diğer hat olan 10 km’lik Alibeyköy-Eyüpsultan-Eminönü tramvay hattı, Eminönü otobüs durakları alanından başlayan güzergah, Küçükpazar, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Feshane, Eyüp-Teleferik, Eyüp Devlet Hastanesi, Silahtarağa İstasyonu ile Sakarya Mahallesi İstasyonuna Haliç kıyısından geçerek, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy metro İstasyonu ile devam edip ve Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonunda son buluyor.

Geçtiğimiz haftalarda hattın şantiyesinde inceleme yapan İmamoğlu, “Ek kaynak konusunda çalışıyoruz. Burayı 2020’ye hazır etmek istiyoruz” demişti.

Yenidoğan-Hastane

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattı bağlantılı Yenidoğan- Hastane Hattı da kredisine Hazine’nin onay vermediği hatlar arasında yer alıyor.

6.95 kilometrelik hat Hastane, Sarıgazi, Aydınlar, Güngören, Taşdelen, Yenidoğan istasyonlarından oluşuyor.

Bakanlıktan yalanlama ve İBB’den yanıt

Hazine ve Maliye Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, “Bu yıl ocak ayında, İBB’nin, Bakanlığımıza sunulmuş ya da reddedilmiş herhangi bir kredi onay talebi olmamıştır” ifadeleri kullanıldı. Bakanlığın açıklamasına sosyal medya hesabından yanıt veren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, “İlgili Bakanlığın bilgisine” notuyla şu yanıtı verdi:

“İBB projeleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca Kamu Yatırım Programı’ndan çıkarıldığı için kredi bulsa da hazine onayına gelmiyor. Dış borç alımı için projenin önce bu yatırım programına alınması sonra da Hazine onayı gerekli.”

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.