KentManşetUlaşım

İstanbul’a elektrikli metrobüs geliyor

0
elektrikli metrobüs

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkanı Ekrem İmamoğlu, İETT‘nin Edirnekapı Garajı‘nda düzenlenen etkinlikte yüzde yüz elektrikli yeni metrobüs modelinin test sürüşlerine katıldı. Yeni model araçlarla İstanbul‘un metrobüs hattının daha verimli ve konforlu hale gelmesi amaçlanıyor.

İmamoğlu, yaptığı açıklamada, “Bu aracın en büyük özelliği, 420 yolcu kapasitesi ile metrobüs filomuzdaki en uzun araç olması ve Avcılar ile Söğütlüçeşme arasındaki yoğunluğu azaltacak olması” dedi.

İETT Genel Müdürü İrfan Demet, yeni elektrikli metrobüslerin dizel araçlara göre yüzde altmış yakıt tasarrufu sağladığını ve tamamen elektrikle çalışan araçların yılda 2,5 milyon lira tasarruf sağlayacağını belirtti.

TÜİK açıkladı, Türkiye’de elektrikli araçlara talep artıyor
Demiryolu sendikasından uyarı: Erdoğan’ın açtığı Sirkeci-Kazlıçeşme hattında güvenlik riskleri var

Yeni elektrikli metrobüsler aynı zamanda çevre dostu özellikleri ile de dikkat çekiyor. Demet, “Elektrikli metrobüsler, sessiz çalışma özelliği ile kentteki gürültü kirliliğini azaltacak, çift yönlü sürüş imkanı sunacak ve 300 ton karbondioksit emisyonunun önüne geçecek,” diye açıkladı. Test aracı, 800 kilovat güçle, yirmi dakika şarjla ortalama elli kilometre menzil sunuyor ve modüler batarya yapısı sayesinde menzil daha da artırılabiliyor.

More in Kent

You may also like

Comments

Comments are closed.