ManşetTürkiye

İmamoğlu hakkında yeni hapis cezası ve siyasi yasak istemi

0

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan ve hakkında iki yıl yedi ay hapis cezası ile siyasi yasak uygulanması kararı verilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi. Ayrıca İmamoğlu’na siyasi yasak getirilmesi de talep edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede  “kamu görevlisine alenen hakaret” suçunun, kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenmesi nedeniyle cezanın alt sınırının bir yıldan az olmaması istendi. Savcılık, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’, ‘suç işlemeye tahrik‘ ve ‘iftira‘ suçlarından ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

İmamoğlu’nun davası 30 Kasım’a ertelendi 

Ne olmuştu?

25 Ekim 2022’de Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi 3. Etap Açılış Programı’nda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı arasında bir gerginlik yaşanmıştı.

Açılış konuşmasını yapan Yazıcı’dan sonra sahneye gelen İmamoğlu, konuşmasından önce salonda yaşanan gerginliğe yönelik, “Arkadaşlar, o arkadaş burayı germeye gelmiş, bırakın. Sakin, nezaketsiz, bakın arkadaşlar müsaade edin. Bir sakin olun. Vatandaşlarımız buraya döner misiniz? Lütfen, lütfen… Bakın provokasyon devam ediyor. İlgilenmeyin, kötü söz sahibine aittir” ifadelerini kullanmıştı. İmamoğlu ayrıca şunları söylemişti:

“Zaten arkadaş gergindi, saniyede bir öksürüyordu. Belli ki kendini kurmuş. Twitter belediyeciliği yapıyor. Twitter belediye başkanlığı yapıyor.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.