Türkiye

İller Bankası kirada ama taşınmazları satılıyor!

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 adet taşınmazının satılması için bugün açık ihaleye çıkılacak İller Bankası için yeni hizmet binası yapımı ile ilgili bir çalışma bulunmadığını açıkladı.

2016 yılında tescili kaldırılarak önce boşaltılan, ardından da Haziran 2017’de yıkıldıktan sonra Ankara Çukurambar’daki bir binaya kiracı çıkan İller Bankası, bu kez de mülkiyetinde olan arazi ve binaları elden çıkarmasıyla gündemde.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sayıştay’ın, “Bir an önce kendi binanı yaptır” diye uyardığı İller Bankası’nın ne zaman kiradan kurtulacağını CİMER’e ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu. Emir, “Bankamızın Genel Müdürlük Hizmet Binası yapımı ile ilgili bir çalışması bulunmamaktadır” yanıtını aldı.

İller Bankası’nın Ulus’taki tescilli kültür varlığı olan genel müdürlük binasının yıkılmasının ardından 3 yıllık bir anlaşmayla kiraya çıktığını belirten Emir, “İller Bankası bu kez de sosyal tesislerini elden çıkarıyor. Bankanın 24 adet taşınmazının satılması için 11 Mart’ta açık ihaleye çıkılacak” dedi.

‘TULUMBADA SU BİTMİŞ’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir kamu kuruluşu olan İller Bankası’nın taşınmazlarının satışa çıkartılmasının kamu mülkiyetinin tasfiyesi olduğunu belirten Emir, şu şekilde konuştu, “Üretime katkı veremeyen, ekonomide gün be gün çöken siyasi iktidar kamu mallarını elden çıkarmaya doymuyor. Şimdi de 11 Mart’ta yapılacak ihale ile Ankara’da 6, İstanbul’da 15, Elazığ’da 2, Gaziantep’te 1 olmak üzere 24 taşınmazın satılmasıyla İller Bankası’nın içi boşaltılacak. Yönetim kurulunun yeni genel müdürlük hizmet binasının yapımı için karar almasına rağmen buna yönelik bir çalışmanın gündemlerinde olmaması bir yana, şimdi de mülkiyetinde olan arazileri ve kamu binalarını gözden çıkarma girişimindeler. Bu, kamu mülkiyetinin tasfiye edilmesidir ve asla kabul edilemez. İş, arsaları da satmaya kadar geldiğine göre tulumbada su bitmiş anlaşılan.”

(Gazete Duvar)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.