Manşetİklim Krizi

Yeni araştırma: İklim ve ekolojik krize bağlı anksiyete çocuk ve gençlerde daha yaygın

0
Görsel: BBC

İngiltere’de yapılan bir anket, çocuk ve genç psikiyatrlarından yarısından fazlasının iklim ve ekolojik sorunlara bağlı anksiyete yaşayan hastalar ile ilgilendiğini ortaya koydu.

Bulgular, iklim krizinin her geçen gün gençlerin ruh sağlığına daha fazla zarar verdiğini ortaya koyuyor. Araştırmayı yürüten Royal College of Psychiatrists‘e göre çocuklarda ve gençlerde gözlemlenen eko-anksiyete genel nüfustan çok daha yüksek.

Çocuk ve gençlerde daha yüksek

Guardian’da yer alan habere göre kurum, Ulusal Sağlık Sistemi’ne bağlı çalışan üyeleriyle yaptığı ankette “Son yılda çevre ve ekolojik konularla ilgili stres yaşayan hastalarınız oldu mu?” sorusunu sordu.

İngiltere’deki çocuk ve ergen psikiyatrlarının yüzde 57.3’ü bu soruya “Oldu” yanıtını verdi. Genel yaş grubunda yapılan anket sonucu ise psikiyatrların yüzde 47.9’un çevre anksiyetesi olan hastalarla karşılaştığını gözler önüne seriyor.

Fotoğraf: Shutterstock

‘Gelecekle ilgili endişeliler’

Royal College of Psychiatrists’in Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Fakültesi Başkanı Bernardka Dubicka, genç jenerasyonun gelecek ve gezegenle ilgili sürekli bir endişe taşıdığını söyledi. Bu endişeye sosyal medyadan baskılar, yanlış bilgilere dair şüpheler ve Covid-19 pandemisinin eklendiğini belirtti.

Dubicka, “Son yıllarda yeni sorunlar meydana geldi. Bütün bunlar kendi geleceklerin yanı sıra gençlerin dert ettiği şeyler hâline geldi” dedi. Dubicka, çevre endişesinin doğal olduğunu ancak ekstrem seviyelere gelirse diğer ruh sağlığı sorunlarını tetikleyebileceğini söyledi.

Royal College of Psychiatrists, bu yıl her yıl gerçekleştirdiği konferansın konusunu “ekolojik kriz” olarak belirledi ve bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini açıkladı.

Çaresizlik, öfke, panik, suçluluk…

Kurum eko-anksiyetinin belirtileri olarak düşük mod, çaresizlik, öfke, uykusuzluk, panik ve suçluluk gibi ruh durumlarını dahil ediyor. Ayrıca bu duyguların kişinin hayatını etkilemeye başlamadan önce yapılması gereken stratejiler öneriyor.

Bu öneriler arasında ebeveynlerin çocuklarıyla iletişime geçerek onları dinlemeleri ve bu tür hislerin normal olduğunu ve şefkatli bir kişi olmanın işareti olduğunu açıklamaları, aile veya grup olarak doğada daha fazla vakit geçirmek gibi maddeler yer alıyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.