Dünyaİklim KriziManşet

[İklim Liderleri Zirvesi] Çin Başkanı Xi Jinping yeni iklim hedefi açıklamadı

0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden‘ın ev sahipliğinde düzenlenen çevrimiçi İklim Liderleri Zirvesi, Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris‘in açılış konuşmalarıyla başladı.

Zirvenin “İklim Hırsını Artırmak” isimli oturumunda Çin Başkanı Xi Jinping konuşma yaptı. Diğer ülkelerin aksine Çin zirvede yeni bir iklim hedefi belirtmedi.

Daha önceki iklim hedeflerini yineleyen Jinping, “2030’dan önce karbondioksit emisyonlarını en üst düzeye çıkarmak ve 2060’tan önce net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak için çaba göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Kömür projeleri sıkı şekilde kontrol edilecek’

Çinli lider ayrıca, hükümetinin Çin’deki en büyük karbondioksit kaynaklarından biri olan kömür enerjisi projelerini sıkı bir şekilde kontrol edeceğini söyledi.

Xi Jinping açıklamasında “Çin, küresel çevre yönetimini ortaklaşa ilerletmek için Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere uluslararası toplumla çalışmayı dört gözle bekliyor” ifadelerini kullandı.

Küresel Karbon Projesi’ne göre, Çin 2018 yılında dünyanın en çok karbondioksit salıcısı ülke olmuştu. 2018 yılında Avrupa Birliği’nin üç katından daha fazla sera gazı emisyonuna neden oldu.

İklim Liderleri Zirvesi programı

Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris‘in açılış konuşmalarıyla başlayan zirve Youtube hesabı üzerinden canlı olarak takip edilebiliyor. Anlık olarak İngilizce, Çince, Arapça, Fransızca, Rusça ve İspanyolca çeviri de yapılıyor.

“İklim Hırsını Artırmak” isimli saat 15.00 ile 17.30 arasında gerçekleşecek ilk oturumda birçok dünya liderinin yanında Recep Tayyip Erdoğan da konuşmacı olarak yer alacak.

Günün devamında sırasıyla “İklim Çözümlerine Yatırım”, “Adaptasyon ve Azaltım” ve “İklim Güvenliği” başlıklı oturumlar gerçekleşecek.

23 Nisan programı da gene Türkiye saati ile 15.00’da “İklim İnavasyonunu Açığa Çıkarmak” oturumuyla başlayacak.  Sonrasında da “İklim Eyleminin Ekonomik Fırsatları” başlığı altındaki konuşmalar gerçekleşecek. Programa ait detaylara bu adres üzerinden ulaşmak mümkün.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.