Günün Manşetiİklim KriziManşet

İklim değişikliği beyni de etkiliyor

0

Londra Enstitüsü’nde görev yapan akademisyenlerin yaptığı bir araştırmaya göre, atmosferdeki yüksek sera gazı miktarı, bellek, konsantrasyon ve karar verme yeteneklerini etkiliyor

Atmosferdeki yükselen karbondioksit (CO2) emisyonlarının, dünya çapındaki çalışanların beyin gücünde düşüşe neden olabileceğini ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı. Londra Üniversitesi, Enerji Enstitüsü’nde görev yapan akademisyenlerce yürütülen çalışma, atmosferdeki yüksek sera gazı miktarının bellek, konsantrasyon ve karar verme yeteneklerimizi etkileyebileceğini öne sürüyor.

The Independent’ın haberine göre, elde ettikleri bulguların, “insanlarda bilişsel performansın artan CO2 seviyeleriyle azaldığını” gösterdiğini söyleyen araştırmacılar şöyle konuştu: “21. yüzyılın sonuna kadar atmosferdeki CO2 yoğunluğunun artma olasılığı göz önüne alındığında, insan kaynaklı CO2 emisyonlarının bilişsel performans üzerindeki doğrudan etkileri kaçınılmaz olabilir.”

Etkinin en aza indirilmesi girişimlerinin, binalar ve ulaşım sistemlerindeki havalandırma sistemlerinin tasarlanma şeklini değiştirebileceğini söyleyen araştırma ekibi, havadaki artan CO2 oranı ve insan bilişsel performansı üzerine yapılan araştırmaların henüz başlangıç aşamasında olduğunu, potansiyel sorunun “küresel doğası” gereği daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu da kaydetti.

Etkiler küresel

2018 başlarında Yale Halk Sağlığı Fakültesi tarafından yapılan bir çalışma, hava kirliliğinin zeka seviyelerinde düşüşe neden olduğunu ileri sürmüştü. Sonuçların Çin’deki nitrojen dioksit ve kükürt dioksit testlerine dayanmasına rağmen, araştırmacılar hava kirliliği ile bilişsel yetenekler arasındaki bağlantının küresel etkilere sahip olduğunu ortaya koymuştu. Yale Halk Sağlığı Fakültesi’nden bilim insanı Xi Chen, “Kirli hava herkesin eğitim seviyelerini bir yıl kadar azaltmasına neden olabilir, bu çok büyük bir oran” dedi.

Mayıs 2018’de, atmosferdeki ortalama aylık CO2 seviyesi, kaydedilen tarihteki en yüksek seviyesine ulaşarak ilk kez milyonda 410 partikülü (ppm) aştı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.