Doğa MücadelesiManşet

İğneada’da Termiğe karşı çadır kamp

0

İğneada beldesinde kurulması planlanan Trakya Entegre Termik Santrali istemeyen aktivistler bölgede 24 saat boyunca kamp kurdu.

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) önderliğinde Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul ‘dan gelen çok sayıda aktivist, Beğendik köyünde sabah saatlerinden itibaren çadır kurmaya başladı.

Komşu Bulgaristan’ın Rezova köyünden de Beğendik köyü ile eş zamanlı yakılan kamp ateşiyle destek mesajı geldi.

İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık, yaptığı açıklamada, termik santral kurulduğu takdirde, bölgeye yapacağı tahribatı düşünmeyi istemediklerini söyledi.

Trakya Entegre Termik Santral Projesi’ni Trakya bölge insanın yanı sıra Bulgaristan vatandaşlarının da istemediğini anlatan Işık, şöyle konuştu:

“Bütün duyarlı vatandaşlara teşekkür ediyorum. Çevreci vatandaşlarımız çadırlarını kurdu, geceyi bölgede geçirecekler. Bulgaristan’ın Rezova şehrinde aynı şekilde protestolar sürüyor. Tepkimizi dile getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz. Termik santral ile kömürler yanacak.

Senelik 2 milyon 850 ton kömür yakılacağını biliyoruz. Saatte 360 ton kömür yanacak. Bölgedeki tahribatı düşünmek istemiyoruz. Devletimizin duyarlı olacağına inanıyoruz.”

DAYKO Başkanı Nusret Türkkan da cennet gibi bir bölgede termik santral istemediklerini belirterek, kamp yapma amaçlarının termik santrale karşı çıkmak olduğunu ifade etti.

“Bulgaristan ve Türkiye halkı termik santrali istemiyor” diyen Türkkan, “Longoz ormanlarına yapılması planlanan termik santral için yer seçiminin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu bölgeyi herkesin görmesi gerekiyor. Yanlış bir proje, doğa dahi bu projeye karşı çıkacaktır. Bütün canlılar bu projeye karşı” diye konuştu.

(Yeşil Gazete)

 

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.