Yeşeriyorum

İETT

0

Bir bisikletçi arkadaşın İETT’nin tünel işletmesinde yaşadıkları (bakınız alttaki bağlantıya) ve ona verilen yanıt beni çok rahatsız etmişti. Bu konuya kayıtsız kalamamış konuyla ilgili bir açıklamayı genel müdürden talep etmiştim. Ancak bugüne kadar kendisinden bir yanıt alamadım. Her zaman olduğu gibi yanlışlarının karşısında sessiz kalmayı tercih ettiler.

Sağduyunun galip geleceğine olan inancımı kaybetmeyerek, İETT’nin de bisikletin önemini yakında kavrayacağını ve bu konuda gerekli düzenlemeleri yapacağını ümit ediyorum.

Begin forwarded message:

From: Mustafa Dorsay

Date: December 28, 2009 10:49:34 GMT+02:00

To: [email protected]

Cc: Kadir Topbas , [email protected], Deniz Som , Ruhat Mengi , Deniz Alphan , Neyyire Ozkan , Mehves Evin , Aydan Celik , Senih Gurmen , [email protected], Burcin Kutlu , [email protected], [email protected]

Subject: Fwd: tunel

Elinize geçmedi düşüncesiyle tekrar yolluyor görüşlerinizi merakla bekliyorum.

Begin forwarded message:

From: Mustafa Dorsay <[email protected]>

Date: December 21, 2009 4:54:57 GMT+02:00

To: h [email protected]

Cc: Kadir Topbas , [email protected], Deniz Som , Ruhat Mengi , Deniz Alphan <, Neyyire Ozkan <>, Aydan Celik <[email protected]>, Senih Gurmen <[email protected]>, Burcin Kutlu <[email protected]>,[email protected]

Subject: tunel

Sayın

Hayri Baraçlı

İETT Genel Müdürü

Alttaki bağlantıda gördüğümüz “Değerli Yolcumuz, Tünel’e Bisikletle Binemezsiniz, Pisletirsiniz” başlıklı haberde yer alan gerekçeleri İETT adına bir talihsizlik saydığımı ve şiddetle kınadığımı bildirmek istiyorum.

http://www.bianet.org/biamag/belediye/118987-degerli-yolcumuz-tunele-bisikletle-binemezsiniz-pisletirsiniz

http://yesilgazete.org/2009/12/23/degerli-yolcumuz-tunele-bisikletle-binemezsiniz-pisletirsiniz/?utm_source=feedburner&utm_medium=email

Çevre sorunu, trafik problemi, küresel ısınma ve buna benzer bir dizi sorunların çözümü için medeni ülkelerin ortak çözüm önerileri “bisiklet” iken ülkemizin bu konuda halen kafasını kuma gömüyor olduğunu görmek içler açısı. İETT gibi bir kuruluşun, ulaşım sorununa ciddi bir çözüm getirecek bisiklet kullanımını desteklemek, özveriyle bu trafikte bisiklet kullanma cesaretini gösterenleri ödüllendirmek, kolaylık sağlamak ve sorunlarına yapıcı çözüm bulmak yerine bu haberde açıklanan gerekçelerle bisikletin tünele alınmasına engel oluyor olması beni üzdüğü gibi nedenlerini de anlamakta zorlandım.

Bir bisikletli olarak bu kenti idare edenlerden beklentimiz sorunlarımızın çözümüne yardımcı olmaları, engel olmaları değildir. Bütün büyük kentlerde bisiklet için çeşitli kolaylıklar vardır. Hatta herkesin kullanabildiği “şehir bisikletleri” kentin muhtelif yerlerinde hazır beklemektedirler. Bisiklet yolları ve park yerleri, toplu taşıma araçlarında bisiklet için nakil yerleri, işine bisikletle gidene katettiği yol kadar mali destek vermek, hatta bisikletle gelen yolcudan para almamak gibi çeşitli uygulamalar düşünülmüşken kentimizde buna ilişkin doğru dürüst bir uygulama yoktur.

Bizlerin aklı onların ki kadar çalışmamaktamıdır? Neden sağlıklı birşeyi ortaya çıkartamıyoruz. Neden hep geriden takip ediyoruz? Neden hep yasaklamakla meşguluz?

Kopenhag İklim Zirvesinde Türkiye küresel ısınmaya karşı eylem planında bisiklet kullanımının teşvik edilmesini önerdi. “Şehirlerde bisiklet gibi çevre dostu ulaşım araçları kullanımı yaygınlaştırılacak ve yaya ulaşımını destekleyici politikalara ağırlık verilecek” denildi. Bunun için metro, hafif raylı sistemler ve toplu taşıma araçlarına ağırlık verilmesi gerekecek. Bisiklet de bu sistemlere dahil edilecek. http://www.stargazete.com/ekonomi/turkiye-nin-isinmaya-karsi-formulu-bisiklet-enerjisi–haber-230666.htm

Şimdi tüneli kapatarak, metrolarda para alarak mı yapacağız bunları?

Konuya destek vermek adına bir biskletli, bir İstanbul’lu olarak İETT’nin araçlarında bisiklet taşınmasına yardımcı olacak çözümler getirmenizi rica ediyor yanlış uygulamalara dur demenizi bekliyorum.

Bu iletime bir yanıt verecekmisiniz bilemiyorum ama görüş ve düşüncelerinizi merakla duymak istiyorum.

Saygılarla

-Mustafa Dorsay-

More in Yeşeriyorum

You may also like

Comments

Comments are closed.