SağlıkKoronavirüs SalgınıManşet

Koronavirüs tedbirleri sıkılaşıyor: 81 ilde maske zorunlu, restoran ve araçlara yeni kısıtlamalar

0
Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Covid 19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderildi. Genelgeye göre, ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda maske takmak zorunlu olacak.

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına izin verilmeyecek.

Araçlarda oturma düzeni yeniden belirlenecek

Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler gibi toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.

Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek.

Soylu: Buna ihtiyacımız var

Yeni getirilen koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Hakikaten buna ihtiyacımız var. Geçmiş dönemde yaşadığımız bir takım kısıtlamalarla karşı karşıya kalmamak için. İş yerlerimiz kapandı, insanlarımız evlerinden çıkamadılar. Seyahatlerimiz kısıtlandı, onun için bu tedbirleri uygulamalıyız” dedi.

Ayakta yolcu almanın özellikle yasaklanacağını belirten Soylu “Biz bu konuda ne kadar söylersek söyleyelim, maalesef buna hala devam edildiğini görüyoruz. Onun için ayrıştırılabilir kuralları, yönetilebilir kuralları ortaya koyacağız. Bu konuda da güvenlik görevlilerimiz gerekli adımları atacaklardır” ifadesini kullandı.

Vakalar artıyor

Açıklanan tedbirler, koronavirüs vaka sayılarında yaşanan hızlı artışın ardından geldi. 7 Eylül tarihinde Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 57 kişi hayatını kaybetmiş, 1703 yeni vaka tespit edilmişti.
1700’a aşan vaka sayısı en son mayıs ayında görülmüştü.12 Mayıs’ta 1704 vaka tespit edilmiş, 53 kişi hayatını kaybetmişti.

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.