ManşetSivil Toplum

İç güvenlik paketinden Polise 48 saat gözaltı yetkisi veren madde geçti

0

İç güvenlik paketinin içinde polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi veren maddesi de dahil 6 maddesi, Meclis Genel Kurulunda kabul edildi.

6 iç güvenlik yasa tasarısı

TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda ‘İç Güvenlik Paketi’ olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri 18,5 saat sürdü. Gergin geçen görüşmelerin sonunda içinde polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi veren maddesinin de bulunduğu toplam 6 madde Meclis’ten geçti.

Toplumda infial yaratan; öldürme, kasten yaralama, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, kaçakçılık, fuhuş, hırsızlık, yağma, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti gibi suçlarda, suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla kişi hakkında, mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirlerince 24 saate kadar, şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylar sırasında ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltına alma kararı verilebilecek.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.