EkonomiManşetUlaşım

İBB İyi Parti Grup Sözcüsü: Kuzey Marmara Otoyolu için geçiş garantisi artırıldı, süre uzatıldı

0

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi İYİ Parti Grup Sözcüsü Dr. Suat Sarı, Kuzey Marmara Otoyolu‘nde hem otoyol için verilen araç geçiş garantisinin artırıldığını hem de garanti süresinin uzatıldığını açıkladı.

Sarı, “Yolun maliyeti 13.6 milyar lira. Uzatılan süre sonuna kadar yapılacak ödemeyle ikinci bir otoyol yapılır” dedi.

Kuzey Marmara Otoyolu’nu Anadolu Yakası’nda Limak Cengiz Ortak Girişimi‘nin kurduğu KMO ANADOLU OTOYOLU İŞLETME A.Ş, Avrupa Yakası’nda ise Kolin Kalyon Ortak Girişimi‘nin kurduğu AVRUPA OTOYOLU YATIRIM VE İŞLETME A.Ş . işletiyor. Otoyolda  araç geçiş garantisi 2021 yılında dört kat arttırılmış, işletme süresi de dokuz yıldan 13 yıla uzatılmıştı.

Kuzey Marmara Otoyolu için beş ilçede acele kamulaştırma kararı verildi
Kuzey Marmara Otoyolu’na ‘geçmeyen araçlar’ için 2,1 milyar lira garanti ödemesi yapıldı
Kuzey Marmara Otoyolu işletmecisine kar cezası

‘Garanti araç sayısına ulaşılması mümkün değil’

Ulaşım uzmanı ve İBB İyi Parti Grup Sözcüsü Sarı, Kınalı-Odayeri kesiminde teklif edilen işletme süresi dört yıl dokuz ay 12 gün olmasına rağmen 12 yıl dört ay 27 gün ilave işletme süresi verildiğini açıkladı.

Kurtköy-Akyazı kesiminde teklif edilen işletme süresinin de üç yıl dokuz ay 12 gün olmasına karşın, 11 yıl 7 ay 11 gün ilave işletme süresi hesaplandığını aktaran Sarı, “Böylece Kurtköy-Akyazı kesiminin işletme süresi yüzde 308 arttı. Yine otoyolun bazı kesimlerinde araç geçiş garantisi arttırılıp, garanti süreleri de 9 yıldan 13 yıla çıkarıldı. Kuzey Marmara Otoyolu 435 km’den oluşuyor ve maliyeti 13.6 milyar TL. Uzatılan işletme sürelerinin sonuna kadar ikinci bir Kuzey Marmara yolu imal edilirdi. Matematiksel olarak da verilen garanti araç sayısına ulaşılması mümkün değil” dedi.

Ticari araçlar ve otobüslerin bu yolu ve köprüyü kullanmak zorunda olmalarına rağmen garanti edilen araç geçiş sayılarına da ulaşılamadığını hatırlatan Sarı,  “Halkalı- Sakarya Akyazı arasındaki tren yolu; Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde iki şerit tren yolu bırakılmasına rağmen Kuzey Marmara işleticileri zarar etmesin ve sömürü devam etsin diye mi ihale edilmiyor?” diye sordu:

“2016 ‘da hizmete açılan Kuzey Marmara Otoyolu’ndan nisan 2023’te 4 günlük bayramda 1 milyon 750 bin araç, günde ise 437 bin araç geçti. Verilen günlük garanti ise 949 bin araç. Bu kullanım ile işletme süresi boyunca bu otoyolu kullanacak maksimum araç sayısı en iyimser tahminle 600 bin aracı geçemeyecektir. Bu hesap işletme süresi sonuna kadar devletin işletmeci şirketlere geçiş garantisi ödemeye devam edeceğini gösteriyor.”

Sarı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na da “Yedi  yılda işletmecilere ne ödendi? Yedi  yılda kaç araç geçti? Otoyolun işletme süresi ne zaman bitiyor? Garanti araç sayısı ile geçen araç sayıları nedir? Dokuz aylık ödeme bütçe tahmininiz neydi” diye sordu.

KOS: Kuzey Ormanları’ndaki yangınlarda 12 hektar tahrip oldu
Kuzey Ormanları Tehdit Tahrip Raporu: Bölgede 30’un üzerinde tahrip ve tehdit unsuru var

 

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.