ManşetDoğa Mücadelesi

Kuzey Marmara Otoyolu için beş ilçede acele kamulaştırma kararı verildi

0

Üçüncü Boğaz Köprüsü’nü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi‘nin yapımı için İstanbul’un beş ilçesindeki bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Resmi Gazete’de yayınalanan kararla Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul’un Arnavutköy, Avcılar, Başakşehir, Büyükçekmece, Çatalca ilçelerinde yeri ve ada/parsel numaralan gösterilen taşınmazlar Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılacak.

Beş ilçede kamulaştırma

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan karara göre, kamulaştırma yapılacak mahalleler şöyle:

  • Arnavutköy ilçesinde Deliklikaya, Hadımköy, Ömerli, Sazlıbosna, Yeşilbayır,
  • Avcılar ilçesinde Firuzköy,
  • Başakşehir‘de İkitelli 1, İkitelli 2, Kayabaşı, Şahintepe, Şamlar, Tatarcık,
  • Büyükçekmece‘de Karaağaç,
  • Çatalca‘da Bahsayış ve Nakkaş mahalleleri.

‘AKP deprem gerçeğine odaklanmalı’

Söz konusu kararı eleştiren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç “İzmir depremi üzerine ders çıkarmalarını bekliyorduk. AKP bu can pazarı içinde, Kanal İstanbul’u yapma acelesinde” dedi.

Deprem olunca birkaç gün gündemi bu konuya ayırıp, sonrasında kendi rutinlerine devam ettiklerini belirten Öztunç, “Bir kez daha hatırlatıyoruz; gerçek olan Kanal İstanbul değil, deprem İstanbul’dur. İstanbul’da olan bir deprem ülkeyi ne hale sokar, bunu düşünün. Hayal peşinde koşmayın” uyarısında bulundu.

Kanal İstanbul’un yaratacağı ekolojik ve ekonomik sorunlar nedeniyle kamu yararına aykırı olduğunu vurgulayan ÖZTUNÇ, “Kanal İstanbul’un acelesi ne? İstanbul’daki trafik yoğunluğunu çözdünüz de sıra boğazlara mı geldi? İstanbul’un nüfusu arttıracak, doğa ve yaşam alanlarını yok edecek, susuz bırakacak bir projenin acilliğini AKP herkese anlatsın” çıkışında bulundu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.