Gündemİfade ÖzgürlüğüManşet

Hrant Dink’in katledilişinin 13’üncü yılı: Utanmak için geç değil

0

19 Ocak 2007 tarihinde katledilen Agos Gazetesi kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Türkiye’de ve dünyada düzenlenen etkinliklerle anılacak.

Agos Gazetesi’nin Osmanbey’deki eski ofisinin önünde, saat 15’de başlayacak anma töreni için yayımlanan çağrı şöyle:

“13 yıl oldu…
Utanmak için geç değil!

19 Ocak 2020 Pazar, saat 15.00’te #HrantDink‘i, onu vurdukları yerde anıyoruz.

#BuradayızAhparig

 

Diğer etkinlikler ise şu şekilde:

  • DurDe platformu 17 Ocak Perşembe günü,  Cezayir Toplantı Salonu’nda saat 19.00’da bir panel düzenliyor. ‘12 Yıl Oldu Hala Adalet Arıyoruz’ başlıklı panelin konuşmacıları Canan Coşkun, Melek Ulagay, Pakrat Estukyan, Roni Margulies, Şenol Karakaş.
  • 18 Ocak Cuma günü Ankara’da AKADER’in düzenlediği bir anma etkinliği olacak. Mithat Sancar ve Pakrat Estukyan’ın konuşmacı olduğu etkinlik Kızılay’da Sümer 2 sok. No-29 adresinde saat 19.00’da başlayacak.
  • Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Sosyoloji Bölümü ve Tarih Bölümü ev sahipliğinde her yıl düzenlenen Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı bu yıl Filistinli yazar, hukukçu ve insan hakları savunucusu Raja Shehadeh‘i ağırlayacak. Raja Shehadeh, ‘İnsan Hakları Ne Yapabilir? Ortak Dünyamızda Filistin’ başlıklı bir konuşma yapacak. Etkinlik 18 Ocak Cuma günü saat 15.00’te Albert Long Hall’da gerçekleşecek.
  • Yine 18 Ocak Cuma günü DurDe ve Antikapitalistler platformları İzmir‘de saat 19:00’da Hrant Dink bir söyleşi düzenleyecek. Etkinlik Kıbrıs Şehitleri Caddesi, 1462 Sok. No: 20/1 adresindeki Karakedi Kültür Merkezi’nde.
  • Datça Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde 19 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’de ‘Kaybolmayın Çocuklar’ filminin gösterimi yapılacak. Etkinlikte Garabet Orunöz ile soyleşi ve Suna Sönmez-Cengiz Gül dinletisi de gerçekleştirilecek.
  • Ermenice müziğin önemli isimlerinden Bartev Garyan da, 19 Ocak akşamı İstanbul’da bir konser verecek. ‘13. Yılında Hrant Dostlarıyla Buradayız Ahparig’ başlıklı konser ve anma gecesinde sahne alacak olan Garyan’a, alto saksafonda Sayat Daldal eşlik edecek. Beyoğlu – Hancı Sahne’deki konser 21.30’da başlayacak.

 Dünyada da anılıyor

  • Dink 19 Ocak Cumartesi günü Berlin’de Maxim Gorki Tiyatrosu’nda 17.00’den itibaren film, performans ve müzik gösterileriyle anılacak.  Can Dündar’ın Hrant Dink’in yaşamından kesitleri sunacağı etkinliğe sanatçılar Sesede Terziyan, Mehmet Ateşçi ve François Regis eşlik edecek. Programda ayrıca Fethiye Çetin, Karin Karakaşlı’nın konuşmaları, belgesel yapımcısı Nedim Hazar ile söyleşi, ‘Kırlangıcın Yuvası’ belgeselinin gösterimi ve  Stepan Gantralyan -Olivia Noemi Peilert konseri bulunuyor.  Program, gece internetten canlı olarak yayınlanacak. (https://www.youtube.com/watch?v=Pl4QKpSv2YU )
  • 19 Ocak’ta yine Berlin’de ‘Türkülerim Hrant’a’ başlıklı bir etkinlik olacak. Saat 20.30’da başlayacak etkinlik Lorî – Wiener Straße 69 adresinde.
  • Brüksel’de ayrıca AADB (Türkiye’den gelen Ermenilerin kurduğu Demokrat Ermeniler Derneği) 20 Ocak Pazar günü Hrant Dink’i anacak. St. Mary Magdalene Ermeni Kilisesi’nde  Hayr Zadik Avedikyan‘ın başkanlığında yapılacak ayinden sonra Henri Michaux Meydanı’ndaki Khatchkar’a yürünecek ve Hrant Dink saygı duruşu ve dua ile anılacak.
  • Hrant Dink 19 Ocak Cumartesi günü Almanya Köln’de de anılacak. Alten Feuerwache, Melchiorstr. 3 adresinde 18.30’da düzenlenecek anmada Celal Başlangıç, Aslı Erdoğan, Mihran Dabag, Raffi Kantian ve Günter Seufert konuşmacı olarak yer alacak. Etkinlikte Collectif Medz Bazaar topluluğu da sahne alacak.

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.