ManşetTürkiye

Hrant Dink cinayeti ile ilgili iki polis hakkında yakalama kararı

0

Dink cinayeti soruşturmasında dönemin Emniyet Amiri Özkan Mumcu ile polis memuru Muhittin Zenit hakkında ‘cinayeti önceden bildikleri ve önleyecek çalışmalar yapmadıkları’ gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı.

24...

Mumcu ve Zenit, soruşturma savcısı Gökalp Kökçü’ye 26 Aralık’ta ifade vermiş, şüpheliler “ihmali davranışla ölüme sebebiyet verme” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından tutuklanma istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. Hakimlik daha sonra Mumcu ve Zenit’i, “yurt dışına çıkış yasağı” koyarak serbest bırakmıştı.

Kamu Görevlileri İlk Kez Tutuklanmış Olacak

Ancak soruşturma savcısı Gökalp Kökçü, bu karara itiraz ederek şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarılmasını istedi. İtirazı değerlendiren İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimi, cinayette ihmalleri olduğu gerekçesiyle iki şüpheli hakkında da yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Bu karar kapsamında Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu yakalandıklarında tutuklanarak cezaevine gönderilecek. Soruşturma kapsamında ilk kez kamu görevlileri tutuklanmış olacak.

Hakim Keleş’in kararında, Muhittin Zenit’in, cinayet davası sanıklarından Erhan Tuncel’le telefon görüşmeleri olduğu belirtilen kararda, Zenit’in cinayetten haberi olduğu ifade edildi.

(Agos)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.