Dünya

Sosyalist Hollande: Esed gitsin

0

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye’deki durumun her geçen daha da kötüye gittiğini belirterek, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin bu ülkedeki krizin çözülmesinde daha etkin bir rol oynaması çağrısında bulundu.

“Suriye Halkının Dostları”, Fransa ‘nın başkenti Paris’te toplandı. 100’den fazla ülkenin temsilcisinin ve Suriyeli muhalif grupların katıldığı toplantıda, Türkiye ‘yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor.

Toplantının açılışından konuşan Hollande, “Suriyeli muhalifler kaderlerini ellerine aldılar. Birçoğu ülkesini terketti ama yakında dönecek. Bugünkü toplantının tek amacı olmalı. BM Güvenlik Konseyi’nin bu krizde sorumluluk almasını sağlamalıyız” dedi.

Hollande: Esed gitmeli, bu herkesin çıkarına
BM Güvenlik Konseyi barış planının (Annan Planı) bir an evvel uygulamaya konulması çağrısında bulunan Hollande, “Herkes politik geçiş sürecini desteklemeli. Burada olmayanlara sesleniyorum. Bu kriz uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit oldu. Esed gitmeli, bu herkesin çıkarına. Birlikte çalışmak hepimizin yararına. Bir geçiş hükümeti kurulmalı” diye konuştu.

Paris toplantısından beklenen sonuçlara dikkat çeken Hollande, Suriye’deki suçları işleyenlerin uluslararası adalet önüne çıkarılması gerektiğine dikkat çekti.

Suriye yönetimine karşı ekonomik ve mali yaptırımların uygulanmasının önemine değinen Hollande, “Suriyeli demokratik muhalifler”in desteklenmesi gerektiğini belirterek, bu ülkeye yönelik insani yardımların artırılmasını istedi.

Hollande, uluslararası toplumun Suriye halkının yanında olacağını belirterek, Suriye’nin yeniden yapılandırılması için siyasi çözüm arayışlarının hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

“Suriye Halkının Dostları” ilk kez bu yıl Şubat ayında Tunus’ta, ardından da Nisan ayında İstanbul ‘da toplanmıştı.

Paris’teki toplantıda, Suriye rejimine yönelik baskı ve yaptırımlar bir kez daha masaya yatırılacak.

Uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, 30 Haziran’da Cenevre’de yapılan Suriye toplantısında karara bağlanan “geçiş hükümeti kurulması” önerisi ve bu kapsamda Annan’ın 6 maddelik planının etkili bir şekilde uygulanması konusu da gündeme gelecek.

Davutoğlu: Esed sonrası dönemin hazırlıkları başlasın

 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , Suriye yönetimine yönelik uluslararası baskının artırılmasını istedi. Suriye yönetiminin artık meşrutiyetini artık kaybettiğini ifade eden Davutoğlu, bu ülkedeki iç savaşın sona erdirilmesi için etkili bir geçiş dönemi hükümetinin işbaşına gelmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Davutoğlu konuşmasında, Suriye’de Beşşar Esed sonrası dönemin hazırlıklarına her alanda vakit geçirilmeden başlanması gerektiğinin de altını çizdi.

Suriye’de krizin her geçen gün derinleştiğini ifade eden Davutoğlu, krizin son erdirilmesi için uluslararası camianın seferber olmasının önemine işaret etti.

Davutoğlu, “Suriye Halkının Dostları”nın bir sonraki toplantısını New York’ta BM Genel Kurulu’nda yapması çağrısında bulundu.

Suriyeli muhaliflere gerekli desteğin verilmesinin önemine dikkat çeken Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye yönetimine destek veren ülkelere de verdikleri bu desteği sonlandırmaları için baskı yapılmasını istedi.

“Suriye Halkının Dostları”nın Tunus’taki ilk toplantısına 74, İstanbul ‘daki toplantısına 83, bugün Paris’te düzenlenen toplantısına ise 107 ülkenin katıldığını kaydeden Davutoğlu, Suriye yönetiminin giderek uluslararası camiadan tecrit edildiğini belirtti.

(AA)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.