DünyaManşet

Hollanda’dan eski sömürge Endonezya’ya tazminat

0

Hollanda hükümeti, 1945 – 1950 yılları arasında eski sömürgesi olan Endonezya’da öldürülen Endonezyalıların çocuklarına 5 bin euro tazminat ödeneceğini duyurdu.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Hollanda Dışişleri Bakanı ile Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklamada, “Babalarının söz konusu dönemde tanımlanan yargısız infazlarla öldürüldüğünü kanıtlayanlar tazminat alabilecekler” denildi.

Bakanlar, Hollanda parlamentosuna gönderdikleri mektupta ödenecek miktarın 5 bin euro olacağını da açıkladı.

Tazminat talebinde bulunmak içih Endonezya vatandaşlarının babalarının infaz edildiğini belgelemeleri ve kimlik kartlarıyla gerçek babalık ilişkisini kanıtlamaları gerekiyor.

Kral özür dilemişti

Hollanda’da bir mahkeme daha önce 1946 – 1947 yılları arasında Endonezya’nın güney Sulawesi eyaletinde öldürülen 11 kişinin eş ve çocuklarına tazminat ödenmesine karar vermişti.

Hollanda’da, sömürge güçlerinin Endonezya’da bağımsızlık mücadelesi verenlere yönelik katliamlarına ilişkin, ölenlerin akrabalarının açtığı pek çok tazminat davası mevcut. 1946 -1947 yılları arasında en az 860 erkeğin Sulawesi’de öldürüldüğü ifade ediliyor.

Hollanda’da hükümet 2013 yılında, Hollanda Kralı Willem-Alexander ise geçen mart ayında, eski sömürgesinin bağımsızlık mücadelesi verdiği dönemde ortaya konulan aşırı şiddet için özür dilemişti.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.