EkolojiManşet

Hollanda’da teneke kutularda satılan içeceklerden depozito alınacak

0

Hollanda’da çevre kirliliğini önlemek amacıyla teneke kutularda satılan içeceklerden depozito alınması uygulaması başladı. Kutu başına alınacak 15 cent depozito sayesinde her yıl milyonlarcasının çevreye atılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

İçecek üreticileri ve süpermarketlerin, pahalı ve karmaşık olacağı gerekçesiyle karşı çıktığı depozito uygulaması, hükümetin ısrarı sonucu 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girdi. Yaklaşık beş bin süpermarkette boş teneke kutuları teslim noktaları oluşturuldu. Ayrıca akaryakıt ve tren istasyonları ile spor kulüpleri gibi yaklaşık 22 bin farklı noktada da teneke kutular iade edilebilecek.

Depozito, kirliliği yüzde 70 ila 90 azaltabilir 

BBC‘nin aktardığına göre, Çevre Merkezi’nden kamu yayıncısı NOS’a yapılan açıklamada, teneke içecek kutularının sık sık ekin biçme makinelerine takıldığı ve keskin parçalarının hayvanlara zarar verdiği vurgulandı.

Açıklamada, “Bu tür metal ambalajlar genellikle mürekkep içerir. Zararlı maddelerin çevreye yayılması böylece önlenecek” dendi. Depozito uygulamasının, teneke içecek kutularının oluşturduğu kirliliği yüzde 70 ila 90 oranında azaltması bekleniyor.

Barkod okunaklı olmayan ve ezilmiş kutular, geri alım makinaları tarafından kabul edilmeyecek. Bu nedenle tüketicilerin, içecek kutularını eğip bükmemeleri isteniyor.

Hollanda’da plastik içecek şişeleri için depozito uygulaması uzun süredir yürürlükte.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.