DünyaManşet

Hollanda demiryolları, soykırım kurbanı Yahudilerin ailelerine milyonlarca avro ödeyecek

0

Hollanda demiryolu şirketinden yapılan açıklamada, onbinlerce Yahudi aileyi Nazi kamplarına taşımaları ‘şirket tarihinde kara bir sayfa’ olarak değerlendirildi.

Hollanda’nın devlete ait demiryolu şirketi Nederlandse Spoorwegen (NS), Yahudi soykırımından kurtulanlara ve hayatını kaybedenlerin ailelerine on milyonlarca avro tazminat ödeyecek. BBC’de yer alan habere göre şirket, on binlerce Yahudi aileyi Nazi geçiş kamplarına taşıyarak bugünün parasıyla milyonlarca avro kazanmış.

Savaş sırasında Hollanda’nın kuzeyinde yer alan Westerbork’dan toplama kampına 107 bin Yahudi götürülmüş ve oradan da ölümcül Auschwithz ve Sobibor toplama kamplarına gönderilmişti. Bu insanlardan sadece 5 bini hayatta kalabildi.

NS’den yapılan açıklamada bu sınırdışı transferlerin ‘şirketin tarihindeki kara bir sayfa’ olduğu vurgulandı ve şu ifadeler kullanıldı: “Tahminlerimiz birkaç bin insanın bu tazminattan faydalanabileceği yönünde. Bunların 500 kadarının soykırımdan kurtulan bireyler olduğu düşünülüyor. NS önümüzdeki yıllarda on milyonlarca avroyu tazminatlar için ayıracak.” Soykırımdan kurtulan bireylerin her birine 15 bin avro, çocuk ve dul eşlerine ise 5 ila 7 bin avro ödeme yapılacağı belirtildi.

Ailesi Auschwitz’te öldürülen Hollanda’nın ünlü futbol takımı Ajax’ta fizyoterapist olarak görev yapmış Salo Muller’in başlattığı kampanya sonrasında hayatını kaybedenleri onurlandırma kararı alan şirket, 2005 yılında 2. Dünya Savaşı sırasındaki Nazi işgalcilerine yardım ettiği için özür dilemiş fakat ne kadar tazminat ödemesi yapacağına karar verecek bir komisyonu ancak geçen yıl kasım ayında kurmuştu.

Volksktrant (soldan sağa: Salo Muller, NS Yönetim Kurulu Başkanı Roger van Boztel, tazminat komisyon başkanı Job Cohen)

Westerbork ilk kez 1941 yılında toplama kampına dönüştü ve ilk Yahudi aileler 15 Temmuz 1942’de kamptan ayrıldı. Westerbork’tan ölümcül kamplara giden son tren ise 279 Yahudi’yi taşıyordu ve 13 Eylül 1944 yılında kamptan ayrıldı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.