DünyaKoronavirüs SalgınıManşet

Hollanda da pandemi kısıtlamalarını yeniden başlattı

0

Koronavirüs vaka sayılarındaki artış üzerine, Britanya‘daki Liverpool‘dan sonra Hollanda‘da da, bu kez tüm ülkede kamusal hayata yeniden kısıtlamalar getirildi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, dün televizyondan yaptığı açıklamada “Çok üzgünüz ancak tek yol bu. Daha sert olmalıyız” dedi.

Rutte çarşamba gecesinden itibaren ülkedeki tüm bar, kafe ve restoranların kapatılacağını, sadece paket servislere izin verileceğini duyurdu. Ayrıca kapalı alanlarda da 13 yaşından büyük herkese maske takma zorunluluğu getirildi.

Alkol ve esrar satışı, takım sporları da yasak

Saat 20.00 ile 07.00 arasında da alkol ve esrarın satışı ve kamusal alanda tüketimi yasaklandı. 18 yaşından büyükler için takım sporlarının yapılması yasak kapsamına alındı. Ayrıca Hollanda’da eve gün içerisinde üçten fazla ziyaretçi kabul etmek de yasaklandı. Tüm bu kısıtlamalar çarşamba saat 22.00’de yürürlüğe girecek ve iki hafta boyunca yürürlükte kalacak. Hükümet bu süre içinde yasakların ne ölçüde etkili olduğunu inceleyecek.

Hollanda aylar boyunca komşusu olan diğer Avrupa ülkelerine göre daha yumuşak bir salgın politikası izlemişti. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin verdiği bilgilere göre ülke, 100 bin kişide görülen yeni vaka oranı bakımından Avrupa’da üçüncü sırada. Hollanda sağlık makamları geçen hafta 43 bin 903 kişinin daha koronavirüse yakalandığını ve 150 kişinin Covid-19 hastalığından hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson da geçen gün, yeniden artan vakalar yüzünden ülkeyi orta, yüksek ve çok riskli bölgelere ayırıp önlemler açıklamış; yüksek riskli bulunan Liverpool‘daki bütün bar, pub ve bahis dükkanlarının kapatılacağını açıklamıştı. 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.