İnsan HaklarıManşetSağlık

Hollanda, 12 yaşından küçük çocuklara ötanazi hakkı verecek

0

Hollanda hükümeti, dayanılamaz acı çeken ve iyileşme umudu olmayan 12 yaşından küçük çocuk hastalara ötanazi hakkı tanımaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ve hükümet ortaklarının üzerinde anlaştığı düzenleme Bakanlar Kurulu’na sunuldu.

Dünyada ötanazi uygulamasını kabul eden ilk ülke olan Hollanda’da, 2002 yılından bu yana, çaresiz hastalığı olanlara belirli koşullar altında ölme izni veriliyordu.  Ancak bu uygulama sadece 12 yaş ve üzeri kişileri kapsıyordu. 

Daha önce Belçika 12 yaşın altındaki çocuklara ölme izni veren ilk ülke olmuş; hükümet, 2014 yılında, iyileşme umudu olmayan ve büyük acı çeken 12 yaşından küçük çocuklara ötanazi hakkı tanımıştı.

Hollanda’daki çocuk hekimlerinin ısrarı sonucu hükümet, 12 yaşın altındaki çocuklara ötanazi hakkı verilmesi konusunda yetkililerden görüş istedi. Uzmanlar ise, yaşamın son evresinde olan, bakım ve tedavinin yetersiz kaldığı, 1-12 yaş arası çocuklara “ölüm hakkı” verilmesini önerdi.

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı düzenleme 0-1 yaş arası çocukları kapsamayacak.

Hollanda’da yayımlanan De Telegraaf gazetesine bilgi veren hükümet kaynakları, yeni düzenlemenin Bakanlar kurulu tarafından kabul edilmesinin beklendiğini bildirdi.

Koalisyon partileri de destek verdi

Hekim örgütlerinin onayını alan yasal düzenleme konusunda, koalisyon hükümetini oluşturan dört parti de anlaştı. Meclis çoğunluğunun desteklediği düzenlemeden, yılda 12 yaşından küçük yaklaşık beş çocuk yararlanacak.

Ötanazi hakkı, sürekli epileptik atak geçiren ve öngörülebilir bir gelecekte hayatını kaybetmesi beklenen çocukları kapsayacak. Düzenlemeye göre, çocuğun ne istediğini belirtemeyeceği var sayılan durumlarda hem anne hem de babasının ötanazi konusunda aynı fikirde olması gerekecek. Çocuğun doktoru da, konuyla ilgili karar vermek için en az bir bağımsız hekime danışmak zorunda olacak.

Hollanda’da 2021 yılında iyileşme umudu olmayan 12 yaş ve üzeri 7 bin 666 kişi, 2022 yılında da 8 bin 720 kişi kendi isteğiyle ölme halkını kullandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.