DoğaHayvan HaklarıManşet

Hindistan’da tren yollarında ölen filleri yapay zeka kurtaracak

0
hindistan
Fotoğraf: Mylon Ollila / Unsplash

Hindistan‘ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde, tren yollarında artan fil ölümlerini önlemek amacıyla yapay zeka (YZ) tabanlı bir gözetim sistemi kullanılmaya başlandı. Bu sistem, filler ve diğer hayvanların demiryolu hatlarına yaklaşmasını tespit ederek yetkililere anında bildirimde bulunuyor ve olası kazaları önlemeye yardımcı oluyor.

BBC‘nin aktardığına göre Tamil Nadu Orman Departmanı, demiryolu hatlarına yakın fil hareketlerini izlemek için YZ tabanlı bir gözetim sistemi başlattı. Son on yılda tren çarpışmaları sonucu 36 filin öldüğü kaydedildi. Bu ölümlerden on biri, Madukkarai yakınlarındaki demiryolu hatlarında meydana geldi. Bu hatlar, fillerin göç güzergahları ile kesişiyor.

2021 yılında eyalet yüksek mahkemesi, orman departmanını ve demiryollarını bu ölümleri önlemek için önlem almaya zorladı. Bunun sonucunda, Madukkarai’deki iki demiryolu hattı boyunca her biri termal ve görünür ışık görüntüleme yeteneğine sahip yapay zeka destekli kameralarla donatılmış 12 kule kuruldu. Bu sistem, filler raylara 30 metre yaklaştığında yetkililere uyarılar gönderiyor ve trenlerin yavaşlatılması sağlanarak çarpışmaların önüne geçiliyor.

hindistan

Fotoğraf: M. Sathyamoorthy

Proje, Şubat 2024’te başlatıldı ve 72,4 milyon rupi (yaklaşık 867,758 dolar) maliyetle hayata geçirildi. Tamil Nadu Orman Departmanı Sekreteri Supriya Sahu, eski yöntemlerin sınırlı olduğunu ve YZ sisteminin bu alanda daha etkili olduğunu belirtti. Proje yöneticisi Ashish Rajput, YZ sisteminin Hindistan ordusunun sınır bölgelerinde kullandığı kameralara benzer özelliklere sahip olduğunu söyledi. Bu kameralar, sadece filler değil, demiryolu hatlarına yaklaşan herhangi bir hayvanı veya insanı da tespit edebiliyor.

Sistem, uygulamaya konulduğundan bu yana geçen birkaç ay içinde demiryolu hatlarına yaklaşan yaklaşık 400 fili tespit etti ve olası kazaların önlenmesini sağladı. YZ sistemi, yalnızca filler değil, demiryolu hatlarına yaklaşan herhangi bir hayvanı veya insanı tespit ederek uyarılar gönderiyor. Bu, demiryolu pilotlarının hayvan hareketlerine karşı anında önlem alabilmesini sağlıyor.

Tamil Nadu, bu yeni sistemi Coimbatore, Dharmapuri, Hosur ve Gudalur gibi eyaletin diğer beş hassas bölgesinde daha genişletmeyi planlıyor. Supriya Sahu, “Teknolojik müdahaleler, vahşi yaşamla ilgili tren kazalarını önemli ölçüde azaltıyor” dedi.

Hindistan’daki bu girişim, Afrika‘nın Gabon, Kenya ve Botsvana gibi ülkelerinde de benzer YZ kamera sistemlerinin vahşi yaşam koruma çabalarında kullanıldığını gösteriyor. Hindistan’ın federal demiryolu bakanlığı, Gajraj adlı bir YZ tabanlı gözetim sistemini diğer eyaletlerdeki fil geçiş yollarında da uygulamaya koymayı planlıyor.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.