ManşetKadın

Hindistan’da toplu cinsel saldırıya uğrayan kadın hayatını kaybetti

0
Hindistan‘daki sistemde, üst kasttan dört erkeğin cinsel saldırısına uğrayan Dalit (eski adıyla Dokunulmazlar) topluluğundan 19 yaşındaki bir kadın hastaneden tedavi gördüğü sırada hayatını kaybetti. Uttar Pradeş eyaletinde cinsel saldırıya uğrayan kadın, vücudundaki ağır yaralanmalar nedeniyle yaklaşık iki hafta önce hastaneye kaldırılmıştı.
 
Polis yetkililerinden yapılan açıklamada, saldırgan dört erkeğin gözaltına alındığı belirtildi. Kadının erkek kardeşi, “Ölüme terk edildi. 14 gün yaşamı için savaştı” diyerek, saldırının arından ilk 10 gün kimsenin gözaltına alınmadığını dile getirdi. Aile, Indian Express gazetesine, gözaltına alınanlardan birinin sürekli olarak Dalitleri taciz ettiğini aktardı.

‘Hükümet kadınlara karşı işlenen suçlara duyarsız’ 

Muhalefet partileri saldırıyı kınarken, Uttar Pradeş eyaletinin eski başbakanı, kendisi de Dalit toplumundan bir siyasetçi olan,  Mayawati Prabhu Das,, “Hükümet, kadının ailesine mümkün olan tüm yardımları sağlamalı ve suçlulaları hızlı bir şekilde mahkemede yargılayarak cezalandırmalıdır” dedi. Eski eyalet başbakanlarından Akhilesh Yadav ise, hükümetin kadınlara karşı işlenenen suçlara karşı ‘duyarsız olduğunu’ söyledi. Dalit politikacı ve aktivist Chandrashekhar Azad, ülke genelinde protesto çağrısı yaptı.

Hindistan’da sayıları 200 milyon civarında olduğu tahmin edilen Dalitler (Eski adıyla ‘Dokunulmazlar’) kastı, Hindu kast hiyerarşisinde toplumun en alt katmanında ve hor görülen kesimini oluşturuyor. Yasalarla korunmalarına karşın, Dalitler’in günlük yaşamda ayrımcılığa maruz kaldıkları biliniyor. 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.