DünyaManşet

Hindistan’da silahlı saldırı: Tanınmış gazeteci ve aktivist Gauri Lankesh hayatını kaybetti

0

Hindistan’da tanınmış gazeteci ve insan hakları savunucusu, Gauri Lankesh dün Bangalore’deki evinin önünde vurularak öldürüldü.

Polis, 50 yaşlarında olan Lankesh’in, üç saldırgan tarafından Salı akşamı evine girerken vurulduğunu ve kısa süre sonra öldüğünü söyledi.

Lunkesh, devletin Hindu milliyetçi örgütlerine karşı eleştirel tavrıyla tanınan bir gazeteciydi. Geçen yıl Bharatiya Janata’nın hırsızlık partisine mensup kişileri suçlayan bir yazısı nedeniyle hakaret suçundan mahkum edildi. Karara itiraz ediyordu.

Geçtiğimiz sene bir web sitesine verdiği demeçte, gazetesine yönlendirilen “kuduz nefret” in Hindistan’da devletin özgür ifadeden korkusunun bir örneği olduğunu belirterek “Maalesef, insan haklarını desteklemek için konuşan ve sahte yargısız infazlara karşı çıkan herkes bugün Maoist bir destekçidir” demişti.

Hindistan Basın Kulübü tarafından yapılan açıklamada, cinayetin Lankesh’in çalışmalarıyla bağlantılı olduğuna inanıldığı belirtilerek, “Haksızlıklara karşı çıkan ve her zaman adalet için ayağa kalkan korkusuz ve bağımsız bir gazeteci, susturulmak için en acımasız şekilde öldürülmüştür” denildi.

 

(Evrensel)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.