Dünyaİklim KriziManşet

Hindistan’da polis, su kıtlığını protesto eden göstericilere tazyikli su sıktı

0

Hindistan Delhi‘de polis, ülkenin iktidarındaki Hindistan Halk Partisi’yle (BJP) birlikte protesto düzenleyen kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullandı.

Eylemciler, kentin “kıt” su kaynağıyla ilgili protestonun parçası olarak bölgenin su işlerinden sorumlu isminin evinin su erişimini kesmeye çalışıyordu.

Sağlık Bakanı’nın suyunu kesmeye çalıştılar

BJP üyeleri, Delhi Sağlık Bakanı Satyendra Jain‘in evinin su bağlantısını koparmaya çalıştı. Sağlık Bakanı, aynı zamanda Hindistan’ın başkentindeki yerel su tedarikini denetleyen Delhi Su Kurulu‘nun (DJB) da başkanı.

Independent Türkçe’nin haberine göre Jain ayrıca Delhi’yi yöneten Aam Aadmi Partisi‘nin (AAP) üyesi ve partinin şehirde iktidara gelmesinden bu yana BJP’yle siyasi rekabet halinde.

‘Delhi halkı bir damla suya muhtaç’

Hindistan medyasının alıntıladığına göre Delhi BJP Başkanı Adesh Gupta, eylemde “Delhi halkı bir damla suya muhtaç. Kejriwal hükümetinin bakanları, halkın karşı karşıya kaldığı sıkıntıları kendi su kaynakları kesilince anlayacak” ifadelerini kullandı.

Fakat AAP, BJP’nin yönettiği komşu eyalet Haryana‘nın başkente payına düşen suyu sağlamadığını iddia etti. Pazartesi günkü olaylar, AAP işçilerinin Gupta’nın Patel Nagar‘daki konutunun su bağlantısına zarar verdiğinin iddia edilmesinden bir gün sonra yaşandı.

Delhi hükümeti, kendi paylarına düşen suyun bir kısmına komşu eyalet Haryana tarafından el konduğunu iddia etmişti. Bu mesele şimdi Hindistan’ın en yüksek mahkemesine taşındı.

Tazyikli su ile dağıtıldılar

Protestocular su bağlantısını kesmek için pazartesi günü Jain’in evine gidince Delhi polisi kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullandı.

Hint medyasındaki alıntılara göre Delhi’nin BJP medya sorumlusu Navin Kumar, “Jain’in konutunun dışındaki su hattını sökmek için bir iş makinesi kullandık. Delhi hükümeti önümüzdeki iki gün içinde halkın su krizini çözemezse, Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal’ın konutunun su bağlantısını da keseceğiz” dedi.

Kumar, polisin göstericilere karşı tazyikli su kullandığını ve gösteri esnasında birkaç kişinin gözaltına alındığını söyledi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.