DünyaManşet

Hindistan’da Müslümanları dışlayan yasaya karşı protestolar sürüyor

0

Hindistan’da, komşu ülkelerden gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açan ancak aynı durumdaki Müslüman göçmenleri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen Vatandaşlık Yasası‘na karşı düzenlenen gösteriler ülke genelinde sürüyor.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da 1 milyar 300 milyonluk nüfusun yüzde 79,8’ini Hindu’lar oluşturuyor. Ülkedeki Müslümanların oranı yüzde 14,2 iken Hristiyanların oranı ise yüzde 2,3.  Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ikinci kez iktidara gelişi ile birlikte Müslümanlara baskıyı artırdığı söyleniyor. Modi, sık sık İslam karşıtı söylemler ve politikalar gerçekleştiriyor.

Hükümet en son olarak düzenlediği Vatandaşlık Yasası’nda Müslümanları dışlayan bir düzenlemeye gitti. Bu düzenlemeye göre,  2014’ten sonra Hindistan’a gelen Müslümanların dışındaki göçmenlere vatandaşlık hakkı verildi. Düzenleme, yaklaşık 2 milyon Müslüman göçmeni kamplarda alıkoyulma, hatta sınır dışı edilme riski ile karşı karşıya getirdi.

 

3 kişi öldü, binlerce kişi gözaltına alındı

Başkent Yeni Delhi’de “One nation one citizenship” (Tek millet tek vatandaşlık) sloganıyla sokağa çıkan eylemciler 30’dan fazla metro istasyonunu, 50’den fazla yolu kapatmış durumda. Gösterilerde üç eylemcinin polis tarafından öldürülmesinin ardından, ülkede internet erişimine kısıtlama getirildi. Toplamda 3 bin 500’ün üzerinde gözaltı olduğu söyleniyor.

 Eyalet Başbakanı’ndan intikam açıklaması

Uttar Pradeş Başbakanı Yogi Adityanath, eyalet genelindeki gösterilerle ilgili yaptığı açıklamada, çevreye zarar verenlerden ve şiddet oluşturanlardan “intikam alacağız” ifadelerini kullandı.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.