KadınDünyaManşet

Hindistan’da lise öğrencileri regl olmadıklarını kanıtlamak için soyunmaya zorlandı

0

Hindistan’ın batısındaki Gucarat eyaletindeki Bhuj kentinde bir yurtta kalan lise öğrencileri, kadın öğretmenlere regl olmadıklarını kanıtlamak soyunmaya zorlandılar. İç çamaşırlarına kadar kıyafetleri çıkartılan 68 öğrenci şikâyette bulundu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre şikâyetçi olan kız çocukları güçlü ve muhafazakar bir Hindu grubu olan Swaminarayan tarikatına ait Shree Sahajanand Kız Enstitüsü’nde kalıyor. Yurtta, regl olan öğrencilerin uyması gereken kurallar bulunuyor.

Yemek yerken herkesten uzakta olmaları gerekiyor

Bu kurallara göre regl olan öğrencilerin yemek yenirken diğer herkesten uzakta oturmaları, kendi tabaklarını yıkamaları ve sınıfta en arka sıraya geçmeleri gerekiyor.  BBC muhabiri Prashant Gupta ile konuşan bir öğrenci yurtta bir liste tutulduğunu ve kadınların regl olduklarında bu listeye isimlerini yazmalarının istendiğini, böylece regl olanların yöneticiler tarafından takip edilebildiğini söyledi.

Son iki aydır hiçbir öğrencinin ismini listeye yazdırmaması üzerine yurttan okula regl olan öğrencilerin ‘mutfağa, tapınağa girip çıktığı ve diğer öğrencilerin arasına karıştığı’ şikayeti yapıldı.

‘Psikolojik işkence görüyoruz’

Öğrenciler bir gün sonra yurt yetkilisi ve okul müdürünün kötü muamelesine maruz kaldıklarını ve iç çamaşırlarını göstermeye zorlandıklarını söyledi. Başlarına geleni ‘çok yaralayıcı bir deneyim’ diye tanımlayan öğrenciler yaşadıklarının kendilerinde travma yarattığını, bir nevi psikolojik işkenceye maruz kaldıklarını belittiler.

Öğrencilerden birinin babası, okula geldiğinde kızı ve bir kaç arkadaşının yanına gelip ağlamaya başladığını anlattı ve “Şok geçirmişlerdi” dedi. Perşembe günü bir grup öğrenci okul önünde protesto gösterisi yaparak okulun kendilerini aşağılayan yetkililer hakkında işlem yapmasını talep etti. Okulun mütevelli heyetinden Pravin Pindoria, olayı ‘talihsiz’ diye niteledi ve soruşturma açıldığını ve suçlu bulunanlara karşı gereken adımların atılacağını söyledi.

Öğrencileri suçladılar

Buna karşılık lisenin bağlı olduğu üniversitenin rektör yardımcısı Darshana Dholakia öğrencileri suçladı. Dholakia, öğrencilerin kuralları çiğnediklerini ve bazılarının özür dilediğini söyledi. Bazı öğrenciler okulun kendilerine olayı uzatmamaları için baskı yaptığını söylediler.

Gucarat Eyaleti Kadın Komisyonu ‘utanç verici’ diye nitelediği bu olayın incelenmesini istedi ve öğrencilere korkmadan gelip yaşadıklarını anlatmaları çağrısı yaptı. Polis de şikayet süreci başlattı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.