DünyaKadınManşet

Hindistan’da ceninlere ‘cinsiyet kürtajı: 132 köyde, üç ayda hiç kız bebek doğmadı

0

Hindistan’ın kuzeyinde 132 köyde son üç ayda dünyaya gelen 216 bebek arasında hiç kız çocuğu bulunmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine ‘cinsiyete göre kürtaj’ yapıldığı şüphesiyle soruşturma başlatıldı.

Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinde bulunan Uttarkashi bölgesinde yayımlanan resmi doğum oranları dişi fetüslere kürtaj uygulandığına dair endişe yarattı. Hükümetin de elinde bulunan verilere göre bölgede son üç aydaki 216 doğumda sadece erkek bebekler dünyaya geldi.

Yeni Delhi merkezli ANI haber ajansına göre, hiç kız çocuğunun doğmadığı 132 köy ‘kırmızı bölge’ olarak belirlendi. Bu, buradan gelecek verilerin çok daha sıkı bir şekilde inceleneceği anlamına geliyor. Hindistan, dişi fetüslere yönelik kürtajı 1994’te yasakladı ancak uygulama sürüyor. Çünkü erkek çocuklar potansiyel ‘aile reisi’ olarak değerlendirilirken, kız çocuklar ‘maddi bir yük’ gibi değerlendiriliyor. Ayrıca hâlâ bazı bölgelerde devam eden ‘geleneğe’ göre aileler kız çocukları evlendiğinde başlık parası ödüyor.

Yasal yaptırım var

Uttarkashi  bölgesinin sulh hâkimi Ashish Chauhan, verilerin ‘şüpheli’ olduğunu belirtti ve yasadışı uygulamaların yaygın bir şekilde devam ettiğini gösterdiğini vurguladı. Chauhan, cenin ölümüne izin veren ailelerin yasal yaptırımla karşılaşacağını da söyledi. Eyalet yasama meclisi üyesi Gopal Rawat da konuyla ilgili şunları kaydetti: “Tepelerde dişi fetüslerin kürtajla alınması olayına nadiren rastladığımızdan bölgede bulunan 132 köyde kız çocuğu doğum oranının sıfır olması şoke edici. Sağlık müdürlüğünü endişe verici rakamların gerçek nedenini araştırmaya ve bunu çözmesi için ciddi bir çalışma yapmaya yönlendirdim.” Rawat ayrıca, bu eğilimi değiştirme umuduyla yetkililerin “büyük farkındalık kampanyası” başlatacağını da açıkladı.

Sosyal hizmetler görevlisi Kalpana Thakur ise hükümeti eleştirdi. Thakur, “Son üç ayda bu köylerde hiç kız çocuğu doğmadı. Bu sadece bir tesadüf olamaz. Bu, dişi kürtajının uygulandığını gösteriyor. Hükümet ve yönetim ise hiçbir şey yapmıyor” dedi.

Hükümet verisi: 63 milyon kadın eksik

2011 verilerine göre, 943 kıza karşı bin erkek çocuk dünyaya geldi. Bu oranın bazı kuzey eyaletlerinde 850’ye kadar düştüğü saptanmıştı. Hindistan hükümetinin geçen yıl hazırladığı bir rapor ise, ülke nüfusunda yaklaşık 63 milyon kadının ‘eksik’ olduğunu ortaya koymuştu. Rapor, bunun sebebini erkek çocukların tercih edilmesi olarak belirtmişti.

Geçen yıl da Hint polisi Maharashtra eyaletinde bulunan bir hastanenin yakınında 19 dişi fetüsün kürtajla alındığını tespit etmişti. Bu fetüsler yasa dışı kürtaj yaptıran bir kadının ölümünü inceleyen yetkililer tarafından keşfedilmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.