DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Hindistan üretilen aşının başka ülkelere satışını yasakladı

0
Fotoğraf: Shutterstock

Hindistan, kullanımına onay verdiği Oxford/AstraZeneca‘nın yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısını üreten Hindistan Serum Enstitüsü’nün, başka ülkelere aşı ihracını ve özel sektör aracılığıyla aşı satmasını geçici süreyle yasakladı.

Şirket Üst Yöneticisi Adar Poonawalla, AP’ye yaptığı açıklamada, hükümetin aşının kullanımına, “Hindistan’daki kırılgan toplum kesimlerinin korunduğundan emin olana dek ihracat yapılmaması koşuluyla” onay verdiğini belirtti.

Sadece hükümete aşı verilebiliyor

Diğer yandan aşının piyasaya sürülmesinin de yasaklandığına dikkati çeken Poonawalla, “Şu anda yalnızca Hindistan hükümetine aşı verebiliyoruz.” ifadesini kullandı.

AA’nın aktardığına göre dünyanın en büyük aşı üreticisi olan şirkete getirilen kısıtlama, gelişmekte olan ülkelere aşı sağlanmasını geciktirebilir.

Hindistan Serum Enstitüsü, Dünya Sağlık Örgütü‘nün (DSÖ) öncülük ettiği Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında ihtiyaç duyan yoksul ülkelere verilmek üzere 1 milyar doz aşı üretmeyi planlıyordu.

Aşıların ulaşması baharı bulabilir

Şirketin COVAX’a teslim edilmek üzere Oxford/AstraZeneca aşısı ve henüz onaylanmayan ABD’li Novavax şirketinin geliştirdiği aşıdan 100’er milyon doz üretmek üzere sözleşme imzaladığına dikkati çeken Poonawalla, söz konusu sözleşmeye ek olarak 300 ila 400 milyon doz üretilmesi için görüşmeler yürütüldüğünü, ayrıca yıl sonuna kadar COVAX’a 200 ila 300 milyon doz daha aşı sağlamasının planlandığını aktardı.

İhracat yasağı nedeniyle, söz konusu ülkelere ilk aşıların ulaşmasının baharı bulabileceği öngörülüyor.

İlk aşı 82 yaşında bir diyaliz hastasına

Öte yandan Britanya’da acil kullanım onayı alan Astra Zeneca/ Oxford aşısı, dünyada ilk kez 82 yaşında Brian Pinker isimli diyaliz hastasına uygulandı.

82 yaşındaki diyaliz hastası Pinker, aşılamanın ardından şunları söyledi:  “Bugün Covid aşısı olduğum için çok mutluyum ve bu aşı Oxford’da üretildiği için çok gururluyum. Şimdi eşimle 48’inci evlilik yıldönümünü kutlamayı dört gözle bekliyorum”

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.