ManşetTürkiye

HDP’nin Diyarbakır mitinginde patlama, çok sayıda yaralı var

0

Diyarbakır’da HDP mitingi sırasında saat 17:57’de trafodan kaynaklandığı iddia edilen iki patlama meydana geldi.Patlamadan önce binlerce kişinin toplandığı İstasyon Meydanı’ndaki kalabalık HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmasını bekliyordu.

27

Saaat 18:24 itibarı ile HDP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, yaralılar olduğunu belirterek, alanın boşaltılmasını istedi. Mitinge katılan HDP’lilere “Diyarbakır’a yakışır bir şekilde dağılın” dedi ve sağduyu çağrısı yaptı. Mitinge katılanlar ise Selahattin Demirtaş’ın sahneye çıkıp konuşma yapmasını istiyor.

Patlamalarla ilgili ilk açıklamasını 18:47’de yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’daki patlama ile ilgili olarak “Trafo patlaması mı? Saldırı mı? Kaza mı? ne varsa arkasında çıkaracağız, hesabını da soracağız” dedi.

Davutoğlu ayrıca, “Diyarbakır’daki tüm vatandaşlarımızı provokasyonlara karşı sağduyulu davranmaya davet ediyorum” açıklamasında da bulundu.

Patlamaların meydana geliş anını aktaran Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, iki ayrı noktada 2 patlama olduğunu duyurdu. Elçi, ilk patlamanın küçük olduğunu ve önemsenmediğini ancak trafonun yanındaki patlamanın yaralanmalara neden olduğunu söyledi.

Miting alanındanbilgi veren gazeteci Mahmut Bozarslan da ikinci patlamanın ilkinden 10 dakika sonra meydana geldiğini ve daha şiddetli olduğunu söyledi. Bozarslan en az 10 yaralı saydığını, bazılarının durumunun kötü göründüğünü söyledi. Bozarslan, trafo ve çevresinde büyük hasar olduğunu da sözlerine ekledi.

Milliyet gazetesi, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır’daki patlama sonrası TSİ 19.30’da bir basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi.

19:08’de açıklama yapan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, patlamanın trafodan kaynaklandığını ve biri polis 10 kişinin yaralandığını açıkladı.

Emniyetin açıklamasından 5 dakika önce olay yerinden bilgi veren gazeteci Hatice Kamer ise ikinci patlamadan sonra alanda büyük panik yaşandığını, “25-30 yaralı olduğunu” söyledi ve  patlamanın ardından kopmuş el ve ayaklar gördüğünü anlattı.

(BBC Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.