ManşetTürkiye

HDP’lilere ‘Syriza’ cezası: 10’ar ay hapis

0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il örgütü tarafından geçen 7 Haziran Genel Seçimi öncesi düzenlenen ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı mitinde, Yunanistan’ın iktidar partisi Syriza’nın Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous’a Valiliğe bildirilmeden konuşma yaptırdıkları gerekçesiyle yargılanan 7 HDP’li hakkında 10’ar ay hapis kararı çıktı.

İzmir 22. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın bugün yapılan duruşmasına, tutuksuz yargılanan HDP İzmir İl eski Eş Başkanı Ahmet Cavit Uğur, Hacay Yılmaz, Süleyman Eryılmaz ve Elmas Çınar ile sanık avukatları Arif Ai Cangı ve Eylem Yıldız katıldı. Duruşmayı HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da izledi.

HALKLARIN DEMOKRATIK PARTISI (HDP) IZMIR IL ORGUTU TARAFINDAN GECEN 7 HAZIRAN GENEL SECIMLERI ONCESI DUZENLENEN VE HDP ES GENEL BASKANI SELAHATTIN DEMIRTAS'IN DA KATILDIGI MITINDE, YUNANISTAN'IN IKTIDAR PARTISI SYRIZA'NIN GENEL BASKAN YARDIMCISI YIANNIS BOURNOUS'A (FOTOGRAFTA), VALILIGE BILDIRILMEDEN KONUSMA YAPTIRDIKLARI GEREKCESIYLE 3 YILI KADAR HAPIS CEZASI ISTEMIYLE YARGILANAN 7 HDP'LI YONETICI HAKKINDA KARAR CIKTI.FOTO: IZMIR DHA) (ARSIV)

Tüm sanıkların avukatı olan Arif Ali Cangı, “Müvekkillerin savunmalarında belirtildiği, tutanaklarda görüleceği üzere söz konusu toplantı öncesinde kolluk görevlileri ile yapılan görüşmelerin tamamında Yunanistan’ın Syriza Partisi’nden bir temsilcinin konuk olarak geleceği konuşulmuştur. Gerek toplantı öncesinde gerekse toplantı sırasında ve sonrasında kolluk görevlileri tarafından Syriza temsilcisi konuğun toplantıya katılmasına dair hiçbir itiraz ve uyarı yapılmamıştır. Kaldı ki dava dosyasına sunmuş olduğumuz haber kupürlerinde görüleceği üzere müvekkillerin organize ettiği açık hava toplantısına Syriza temsilcisinin de katılacağı günler öncesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Müvekkillerin düzenledikleri açık hava toplantısına Yunanistan’daki iktidar partisi Syriza’dan bir temsilcinin katılması, kolluk görevlilerinin, dolayısıyla İzmir Valiliği’nin bilgisi dahilinde olmuştur. Toplantı öncesinde ve toplantı sırasında kolluk tarafından sanıklara hiçbir uyarıda bulunulmadığı için toplantının kanunsuz hale geldiği söylenemez. Açılan dava müvekkillerin ve yönetici oldukları Halkların Demokratik Partisi’nin siyaset yapma alanına meşru olmayan bir müdahale niteliğindedir. Bu şekilde Anayasanın 68. maddesi açık bir şekilde ihlal edilmektedir. Bu nedenle tüm sanıkların beraatine karar verilmelidir” dedi.

Avukat Eylem Yıldız da aynı yönde savunma yapıp, müvekkilerinini beraatine karar verilmesini istedi. Sanık Cavit Uğur da son savunmasında, “Bu seçim mitingiydi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mitingiyle bizim miting çakıştı. Bizim miting öne alındı. Eğer böyle olmasaydı, biz şimdi burada yargılanmayacaktık. Beraatime karar verilsin” dedi. Diğer sanıklar da beraatlerini istedi.

Hakim sanıkların işlediği suçun sabit olduğunu belirtip, önce 1’er yıl hapis cezasına çarptırdı, ardındanda duruşmalardaki iyi hallerini gözönüne alıp, cezalarını 10’ar ay hapese indirip erteledi.

Sanık avukatları kararı temyiz edeceklerini belirtti.

kaynak: http://www.izgazete.net

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.