ManşetTürkiye

HDP’li Hüda Kaya’ya SADAT cezası

0

Eski HDP milletvekili Hüda Kaya, “AKP’nin paramiliter gücü olduğu” iddiaları medyaya yansıyan  SADAT‘a (Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.), 35 bin TL. tazminat ödemeye mahkum edildi.

Kaya, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle 1 Kasım 2021’de Meclis Başkanlığı’na soru önergesi vermiş; SADAT önergedeki ifadeleri mahkemeye taşımıştı.

Kaya’nın tazminat ödemeye mahkum edildiği sorular şöyleydi:

 • SADAT A.Ş. ile işbirliği içinde olan çalışan ya da danışmanlık hizmeti alan herhangi bir kamu kurumu bulunmakta mıdır? Varsa bunlar hangileridir?
 • SADAT A.Ş. ne sıklıkta ve hangi yetkililer- kurumlar tarafından denetlenmektedir?
 • Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, SADAT A.Ş. ile herhangi bir çalışma yürütmekte midir? Yürütmekte ise bu çalışmaların içeriği ve amaçları nelerdir?
 • SADAT A.Ş. yurt içinde şimdiye kadar nerelerde eğitim kampları veya çalışmaları olmuştur? Buralardan eğitim alan kişi sayısı belli midir? Bu kişiler daha sonra hangi kurum veya kuruluşlarda ve hangi bölgelerde çalışmaktadır?
 • SADAT A.Ş. tarafından kendi sitesinde de belirtildiği gibi eğitim, danışma ve donatım faaliyetlerini hangi ülkelerde sürdürmektedir? Bu ülkelerde eğitim verilen kişi sayısı kaçtır? Eğitim alan bu personeller nerelerde görevlendirilmektedir?
 • Ülke içinde veya dışında SADAT A.Ş.’nin askeri eğitim verdiği kamplar bulunmakta mıdır? Varsa bu kamplar nerededir ve kimlere eğitim verilmektedir? Denetimleri kimler tarafından ne sıklıkta yapılmaktadır? Eğitim alan bu kişiler nerelerde istihdam edilmektedir?
 • Sultan Murad Tugayları ve El Nusra terör örgütüne silah gönderdiğine ve militanlarını eğittiği dair iddialar hakkında soruşturma açılmış mıdır?
 • SADAT çalışmaları içinde yer alan kişiler 15 Temmuz’da İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nde katledilen er ve askeri öğrenciler olayında yer almışlar mıdır?
 • Afganistan/Kabil havaalanında SADAT’ın rolü nedir?
 • Benim de içlerinde bulunduğum- 2015 12 Kasım günü Eş başkanımız Figen Yüksekdağ ve bir grup ile Silvan‘daki gerilimli ortamda ziyarette bulunduğumuz sırada TSK ve Emniyet güçlerinin haricinde üstlerinde “Esedullah” “Cundullah” yazılı yelekler giyinmiş, çoğu kır saçlı, sakallı ve müstakil şekilde faaliyet gösteren, tekbirler getirerek, gerçek mermilerle bizlere saldıran, TSK ve Emniyet güçlerinin haricinde hatta içlerinde Türkçe konuşmayan, yabancı elemanların da olduğu bu ekipler SADAT elemanları mıdır?
 • Yine aynı süreçte, Lice’de köylüleri benzinle yakmak isteyen jandarmanın engellediği kişilerin SADAT’la ilgisi var mıdır?
 • Hem darbe girişimi sırasında hem de benzer olaylarda, iktidar yanında yer alıp, cinayet dahil her tür suçu işleyenlere yönelik olarak 696 sayılı KHK çıkarılmış ve bu kamuoyunda uzun süre iç savaş KHK’sı olarak tartışılmıştır. Bu KHK, SADAT üyelerine yönelik olarak mı çıkarılmıştır?
 • 2017’de, “Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 26. maddesinde değişiklik” yapılarak, özel güvenliğe uzun namlulu silah taşımasına izin verilmesi SADAT ve partnerleri olan güvenlik firmaları ile ilişkili midir?
 • Adnan Tanrıverdi‘nin, “Darbeden sonra orduda istediğimiz değişiklikleri yaptık” ifadelerinde olduğu gibi SADAT’ın orduya istediği kişileri yerleştirme ve istediği düzenlemeleri yaptırabilme gücü var mıdır?
 • SADAT Libya‘da, eğitim faaliyetlerine katılarak, Albayrak firması ile alanda bir ortaklık kurulmuş mudur ve İHA ve SİHA eğitimi vermiş midir?

Mahkeme kararını sosyal medya hesabından duyuran SADAT,  “Mahkeme, Hüda KAYA tarafından şirketimize yönelik bilinçli ve sistematik şekilde gerçekleştirilen bu saldırıların şirketimizin kişilik haklarını zedelediğine hükmetmiştir” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mahkeme kararında ‘Davalı tarafından verilen ve 15 maddeden oluşan önergede sorulan sorular bir bütün olarak değerlendirildiğinde davacı şirketin çeşitli terör örgütleri ile irtibatını gösterir belge olmadan ve bu konuda mahkumiyete ilişkin yargı kararı olmaksızın terör örgütleri ile irtibatlandırıldığı yönündeki içeriğin davacının kişilik hakkına saldırı teşkil ettiği’ sonucuna varılmıştır.”

Kılıçdaroğlu ve Akşener de gündeme getirmişti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 13 Mayıs 2022’de Beylikdüzü’nde bulunan SADAT Genel Merkezi’nin kapısına giderek açıklama yapmıştı. SADAT’ın paramiliter bir yapı olduğu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Şunu herkesin bilmesini isterim, CHP demokratik yollarla bu ülkede seçimin yapması için her türlü çabayı gösterecektir. SADAT gibi kuruluşlar kim olursa olsun, seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu burası ve saraydır. Bunu bütün halkımıza ifade ediyorum”  demişti.

SADAT, bu ifadeleri nedeniyle Kılıçdaroğlu hakkında 1 milyon liralık tazminat davası açmış; mahkeme 28 Nisan 2023’te görülen karar duruşmasında Kılıçdaroğlu’nun 30 bin lira tazminat ödemesine karar vermişti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Konya ve Tokat‘ta silahlı eğitim kampları kurulduğuna yönelik duyumlar aldığını gündeme getirerek araştırılmasını istemişti.

Gayri nizami harp, keskin nişancılık kursları veriyor

Emekli tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından 28 Şubat 2012’de kurulan Sadat, Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketi. Misyonunu “Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu, iç güvenlik ve savunma alanında stratejik danışmanlık, iç güvenlik ve askeri eğitim ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmayı ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmaktır” şeklinde tanımlıyor.

“Gayri Nizamı Harp (kontrgerilla)” ve “Keskin Nişancılık”, “Kara Harekatı”,  “Koruma”, “Tahrip”, “İleri Tek Er Muharebe”, “Topçu ve Havan İleri Gözetleyicilik”, “Tank / Zırhlı Araç Avcılığı” gibi alanlarda kurslar veriyor. 50 ila 200 emekli TSK görevlisi çalıştıran SADAT’ın yine Adnan Tanriverdi tarafından kurulan ve daha siyasi bir odağı olan ASSAM adında kardeş bir kuruluşu bulunuyor.  

Kurum, 2018 yılında Afrin operasyonu sürecinde Özgür Suriye Ordusu’na yardım ettiği ve 2016 yılında darbe girişimi sürecinde sokağa çıkarak askerlerle çatıştığı iddialarıyla da gündeme gelmişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.