2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

HDP’den İskenderun ilçe yöneticisi dahil 10 kişiye yapılan işkenceyle ilgili suç duyurusu

0

HDP, Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu ile parti avukatlarının Hatay’ın İskenderun ilçesinde aralarında HDP İskenderun yöneticisi Rıdvan Atman‘ın da bulunduğu 10 kişiye işkence yapıldığı iddiası ile ilgili suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Başvuruda Hatay Valisi ve Emniyet Müdürü, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü ve işkence fiilini işlemiş olduğu iddia edilen kamu görevlileri hakkında işkence suçu işlemekten işlem yapılması istendi:

“Yaşanan deprem felaketinde yakınlarını kaybetmiş, evleri yıkılmış ve iş yerlerini tahliye etmek zorunda kalan suçsuz insanlara, görevli kolluk personelleri tarafından ağır işkence yapılmıştır. İşkence Anayasa’da, 5237 sayılı Türk Ceza Yasasında ve birçok uluslararası sözleşmede yasaklanmıştır. İşkence ve kötü muamele yasağı uluslararası ölçekte yasa ile teminat altına alınan bir suç tipidir.

“Maalesef ki dosya şüphelilerine kaba dayak atılmış, yüzlerinde ve vücutlarında ciddi patlak ve morartılar oluşmuş, hakaret edilmiş, onur kırıcı davranışlar sergilenmiş, ters kelepçe ile yüzleri duvara doğru çevrilmiş ve o şekilde ayakta bekletilmişlerdir. Bahse konu işkence ve kötü muamele görüntüleri ile darp edilmiş kişilerin görüntülerini ekte savcılığınıza sunmaktayız.”

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.