ManşetTürkiye

HDP’den AKP’ye : Utanç duvarını durdurun!

0


HDP, “utanç duvarı” ile Kürt halkının bir kez daha bölünmek istediğini belirterek, AKP hükümetine “Utanç duvarını durdur, çözüm ve barış için adım at” diye seslendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü tarafından, Nusaybin-Qamişlo arasındaki sınır hattında örülen duvar ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Tuncel ve Kürkçü, “Utanç Duvarı Kürt halkını bir kez daha bölme çabasıdır” diyerek, şunları ifade etti: “Kabul edilemez bu gelişmeye karşı 5 gündür mayınlı alanda ölüm orucuna giren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın ve onunla destek açlık grevine başlamış olan Mardinli seçilmişlerin yanındayız. Desteğimiz onlaradır.

Yüzyıllardır aynı topraklarda yan yana yaşamış, ama aralarına 1. Dünya Savaşı’ndan sonra sömürgeci güçler tarafından mayın döşenerek, dikenli teller örülerek birbirinden ayrı tutulmuş Kürt halkının arasına şimdi de duvar örülmek isteniyor. AKP’nin örmeye başladığı bu ‘Utanç Duvarı’, çağdışı, akıldışı ve demokrasi dışıdır. Zamanın ruhuna da aykırıdır. ‘Çözüm ve barış süreci’ ve müzakerelerin tıkanması hakkında AKP Hükümeti’nin soruna yaklaşımını gösteren talihsiz bir girişimdir.”

“AKP Hükümetinin bir gerçeği görmemekte ve anlamamakta direndiğini” kaydeden HDP Eşbaşkanları, şunları belirtti: “Bugün Kürt toplumu, varlığının bilincine varmıştır. Var olduğunu büyük bedeller ödeyerek tüm dünyaya ilan etmiştir. Özgürlük ve eşitlik istediğini herkese anlatmıştır. Daha da önemlisi, kendi içinde çatışmanın değil, birlik olmanın gereğini benimsemiştir. İşte o sınırın iki tarafında yaşayan Kürt halkının duygu ve fikir ilişkisi budur. Birbirine yabancı, birbirinin kuyusunu kazan, birbirine karşı politika yapan insanlar gerçeği çoktan geride kalmıştır. Bu gelişmeyi, bu değişim ve dönüşümü görmek, Kürt halkıyla eşit koşullarda birlikte yaşamanın, demokratik bir geleceği birlikte kurmanın esas yoludur. Şimdiye kadar sınırda var olan tel örgüleri kaldırmak, Kürt halkının sadece bayramlarda değil, her gün buluşmasının ve birlikte olmasının imkanlarını yaratmak gerekirken, betondan yüksek duvarlar örmek anlaşılır gibi değildir ve kesinlikle kabul edilemez.”

‘BİR AN EVVEL DURDURUN’

Halkları birbirinden ayıran duvarların tarihte hiçbir zaman kalıcı olmadığına dikkat çekilen açıklamada, bu duvarın da halk tarafından kabul edilmeyeceği kaydedildi.

Türkiye’de çözüm ve barış için adım atmanın, müzakereleri olumlu bir şekilde geliştirmenin gerektiğine vurgu yaparak HDP Eşbaşkanları,  “Suriye Kürdistanı’nda yaşayanlar bizim düşmanımız değil, dostumuz, kardeşimizdir” diyerek, AKP’ye seslendi: “AKP Hükümeti’ne sesleniyoruz: ‘Utanç Duvarı’ yapımını bir an evvel durdurun… ‘Çözüm ve barış’ için adım atın.”

ÖZGÜR GÜNDEM

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.