ManşetTürkiye

HDP yönetimi belli oldu

0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanlıklarına İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü aday gösterilirken; Siyasi Partiler Yasası’nda ‘eşbaşkanlık’ sistemi olmadığı için Tuncel, listede ‘Genel Başkan’ olarak yer aldı.

HDP yerel seçimlerde özellikle büyükşehirlere yoğunlaşırken, BDP doğu ve güneydoğuda rekabet edecek. Genel seçime ise HDP çatısı altında tek parti olarak girilecek. BDP yerel seçimden sonra kapatılarak birleşmiş olacak.

HDP’nin 1. Olağanüstü Kongresi’nde tek liste ile girilen seçim sonrası partinin yeni yönetimi belli oldu. Siyasi Partiler Yasasında “eşbaşkanlık” sistemi tanımlanmadığı için HDP Genel Başkanlığa İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel seçildi. Parti Meclisi (PM) listesinde kimlerin yer alacağına ilişkin tartışmalar kongre boyunca da devam etti. PM üye sayısının 60’a çıkacağı belirtilmişti ancak, PM listesi ile ilgili tartışmalar uzayınca 80’e çıktı.

HDP yönetiminin yeniden belirleneceği 1. Olağanüstü Büyük Kongre öncesi başlayan PM listesi tartışmaları, kongrede konuyşmalar sürerken de devam etti. Salonda konuyşmalar sürerken, bir odada toplanan temsilciler listeyi oluşturmak için çalışmalarını sürdürdü. Tartışmanın uzması üzerine 60 olarak belirlenen PM üye sayısı, Genel Başkan ile birlikte 80’e çıkartıldı. Listede Genel Başkan dayı olarak kimin gösterileceği belirlenmediği için son anda Tuncel isminde anlaşıldı. Üzerinde uzlaşılan liste, 74 delegenin oyuyla resmileşti.

Daha önce süpriz isimlerin yer alacağı söylenen 80 kişilik PM’de HDP bileşenlerinin temsiline önem verildi. LGBT üç temsilciyle parti yönetiminde yer alırken, LGBT’den Esmeray, Remzi Altınpalot ve Cihan Erdal listede yer aldı. Ayhan Bilgen, Ferhat Tunç, Karabet Paylan, Gencay Gürsoy, CHP eski milletvekili Salman Kaya, Ermeni Yazar Mıgırdıç Margosyan, Erol Katırcıoğlu, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, İslami kesimi temsilen Hüda Kaya, Gezi direnişi tutuklusu Alp Altınörs PM’ye giren diğer isimler oldu. BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Selahattin Demirtaş’ın da yer aldığı HDP Danışma Kurulu’nda ise Vedat Türkali, Yıldırım Türker, Ali Topuz ve Pınar Öğünç de bulunuyor.
Parti Meclisi önümüzdeki günlerde toplanarak MYK’yı belirleyecek.

İŞTE HDP’NİN YENİ YÖNETİMİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanlıklarına İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü aday gösterilirken; Siyasi Partiler Yasası’nda ‘eşbaşkanlık’ sistemi olmadığı için Tuncel, listede ‘Genel Başkan’ olarak yer aldı.

İşte HDP’nin yeni yönetimi:

Genel Başkan
Sebahat Tuncel

Parti Meclisi Asil Üyeler:
Ertuğrul Kürkçü
Emre Yalçın
Sırrı Süreyya Önder
Doğacan Yılmaz
Levent Tüzel
Remzi Kozakçı
Ali Oruç
Mehdi Atilla
zeynel Abidin Çeliktaş
Mehmet Doymaz Ayhan Bilgen
Cem Terzi
Erdem Yörük
Ferhat Tunç Yoslun
Karabet Paylan Gencay Gürsoy
Hacı Orman
İbrahim Sinemillioğlu
Mahmut Temizyürek
Özgür Müftüoğlu
Ragıp İncesağır
Salman Kaya
Sezai Temelli
Yavuz Önen
Müslüm Doğan
Hüseyin Yıldız
Ertuğrul Barka
Mıgırdıç Margosyan
Mehmet Elbistan
Vedi Aydın
Ender İrmek
Orhan Çelebi
Hüseyin Taka
Muzaffer Kaya
Kadir Akın
Mehmet Saltoğlu
Bülent Parmaksız
Erol Katırcıolu
Saruhhan Oluç
Pervin Oduncu
Yurdusev Özsökmenler
Ayşe Yağcı
Dağlar Çilingir
Can Memiş
Beyza Üstün
Esmeray
Fatma Gök
Fatoş Güney
Gülfer Akkaya
Gülsüm Ağaoğlu
Hüda Kaya
Meryem Koray
Nazan Üstündağ
Nükhet Sirman
Sevda Bayramoğlu
Tamar Nalcı
Yasemin Özgün
Hatice Altınışık
Serap Hasibe Akpınar
Bircan Yorulmaz
Ferdane Sibel Erduman
Cevriye Aydın
Gürsel Şenşafak
Nurhayat Farimaz
Şükran Doğan
Birsen Kaya
Mukaddes Erdoğdu Çelik
Melis Tantan
Elif Gevez
Semra Uzunok
Sevgi Evren
Burcu Çiçek
Ayşe Akıncı
Bahar Şimşek
Sultan Özcan
Ayşin Hangül Sanverdi
Lezgin Altan
İnci Hekimoğlu
Aynur Seyrek

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.