ManşetTürkiye

HDP Mitinginde patlama, son durum: 2 ölü, 100’ün üzerinde yaralı, sebep trafo değil

0

Diyarbakır’da HDP mitinginin yapıldığı alanda iki ayrı patlama oldu. İstasyon Meydanı’ndaki patlamanın ardından yaralanan 100’ün üzerindeki kişi hastanelere kaldırıldı. Ameliyata alınan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ile üzerinden kimlik çıkmayan bir kişi olmak üzere 2 yurttaş yaşamını yitirdi. Yaralılardan bazılarının durumunun da ağır olduğu bildirildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, patlamanın trafodan kaynaklanmadığını belirterek, bombalı saldırıya işaret etti.

31

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaralananlardan bazılarının ayaklarının koptuğunu ve durumu ağır olanlar olduğunu açıkladı.

Yerel kaynaklar ise yaralılardan ameliyata alınan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ile üzerinden kimlik çıkmayan bir kişi olmak üzere 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralı sayısının ise 300 civarında olduğunu duyurdu.

Tarım Bakanı Mehdi Eker de, 2 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının 100’ün üzerinde olduğunu açıkladı.

İdris Baluken’in konuşmasının hemen ardından, Demirtaş’ın sahneye çıkacağı sırada meydana gelen patlama nedeniyle miting iptal edilirken, kalabalığın bir bölümü alanda beklemeye devam etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, HDP’nin Diyarbakır’daki mitingi sırasında meydana gelen patlama ile ilgili olarak, şu açıklamada bulundu:

“Diyarbakır’daki HDP’nin mitingindeki patlama ile ilgili olarak ilgili arkadaşları yerine gönderdim. Trafoda yapılan incelemelerde patlamanın trafodan kaynaklanmadığı çok açık bir şekilde bana bildirildi. Arkadaşlarımız yapmış olduğu gözlemlerde trafo kapısının içeriden dışarı değil,dışarıdan içeri doğru basınç ile birlikte zarar gördüğünü söylediler. Aynı zamanda kök hücre dediğimiz trafonun içinde herhangi bir tahribatın oluşmadığını gördük. Eğer trafoda bir patlama olsaydı içeride çok ciddi bir patlama izine rastlayacaktık. Kaldı ki patlama anında trafo enerjili durumda. Şimdi enerjili olup olmadığını sordum, orada bir sıkıntı olmadığını söylediler. Bizim ilk bulgularımız trafo patlamasından kaynaklanan bir patlama olmadığına dönüktür” dedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.