ManşetTürkiyeUncategorized

HDP İstanbul kararını verdi: İmamoğlu desteklenecek

0

‘İstanbul İttifakı’adı altında İmamoğlu’na oy istenecek

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini yenileme kararının ardından partilerde 23 Haziran için hazırlık başladı. 6 Mayıs’ta Abdullah Öcalan’ın mektubunun ardından HDP’nin İstanbul seçimlerinde nasıl tavır alacağı merak ediliyordu.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine 8 yıl sonra izin verilmiş; Öcalan avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, Türkiye ve bölgedeki çatışmalar, açlık grevleri ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili çağrılarda bulunmuştu. Öcalan’ın açıklamasında özellikle toplumsal uzlaşma vurgusu, açlık grevleriyle ilgili çağrı ve SDG’nin Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate alması isteği göze çarpmış; mektubun zamanlaması ve yenilenecek İstanbul seçimleriyle ilgisi kamuoyu tarafından tartışılmıştı.

2013-2015 yıllarındaki çözüm sürecine yeniden dönülmesinin mümkün olmadığını ifade eden HDP kaynakları, İstanbul seçimlerinin boykotu ya da farklı bir oluşum içinde yer alma tartışmasının gerçeği yansıtmadığını ifade edildi.

MYK’de karar verildi

YSK’nin kararının ardından olağanüstü gündemle toplanan Merkez Yürütme Kurulu’nda da İstanbul seçimlerine yönelik tutum kesinleşti. Toplantıda, HDP seçmeninin, “Belediyelerimize kayyum atandığında ve yüzde 20 oy alan ikinci adaylara KHK bahanesi ile mazbata verildiğinde” muhalefet partilerden gerekli desteği alamadığı eleştirileri hatırlatıldı. Ancak yapılan tartışmaların ardından ‘İstanbul İttifakı’ adı altında bir ittifak söylemi geliştirilerek seçmenlerden Ekrem İmamoğlu için oy istenmesine karar verildi. Bu süreçte İstanbul milletvekilleri ile bazı genel başkan yardımcılarının da İstanbul’da kalarak seçim çalışmalarını koordine etmesi kararlaştırıldı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.