ManşetTürkiye

HDP Genel Merkezi’ne saldırı: Fail, iktidar ve Süleyman Soylu’dur

0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’ne dün gece saatlerinde üç kişi taşlı saldırıda bulundu.

HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, iki ayrı noktada parti binasını korumak için görevlendirilen polislerin saldırıya engel olmadığı, hatta saldırıya yardım ettikleri ifade edildi.

‘Saldırganlar gözaltına alınmadı’

Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, saldırganların polislerin gözetimi altında partiye saldırdığı ve saldırganların hala gözaltına alınmadığı kaydedildi:

Dün gece saat 00:05’te Genel Merkez binamız, belli çevreler tarafından yönlendirildiği açık olan 3 kişilik bir saldırgan grubunun saldırısına uğramıştır. Kamera kayıtlarından da anlaşıldığı üzere, iki ayrı noktada binamızı korumakla görevlendirilen polisler saldırıya engel olmadıkları gibi saldırı girişimine adeta yardımcı olmuşlardır. Saldırganların elini kolunu sallayarak, polislerin gözetimi altında partimize saldırması ve halen gözaltına alınmamış olması, saldırının amacının ve hangi güçler tarafından yönlendirildiğinin açık göstergesidir.”

‘Fail Süleyman Soylu’

Açıklamada, saldırının failinin HDP’yi her fırsatta hedef gösteren iktidar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğuna işaret edildi:

Sokağa çıkma yasağına rağmen Ramazan Bayramı’nın birinci gününde Türkiye’nin üçüncü büyük partisine yönelik gerçekleştirilen bu saldırının faili; kaos ve kargaşadan beslenen siyasi çevrelerdir, partimizi her fırsatta hedef gösteren iktidardır. Mafya ve karanlık ortakları tarafından kirli ilişkileri ortaya dökülen ve bu telaşla hedef saptırmak için partimizi ve muhalefeti suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu faildir.”

‘Türkiye’yi karanlıktan çıkaracağız’

Bu tür saldırıların tesadüfi olmadığı kaydedilen açıklamada, saldırıların hiçbir zaman hedefine ulaşamayacağının da altı çizildi:

Siyaset-mafya ilişkilerinin aleni bir şekilde ortaya döküldüğü bir dönemde, partimize yönelik bu korkakça ve çetavari mafya yöntemleriyle gerçekleştirilen saldırılar tesadüfi değildir. Fakat yine söylüyoruz asla amacına ulaşmayacaktır. Hiçbir güç; partimize saldırarak mafya-siyaset-bürokrasi üçgeninde ortaya çıkan çürümüşlüğü gizleyemez, bu çürümüşlük üzerinden inşa edilen yoksulluğu, yolsuzluğu ve topluma dayatılan çözümsüzlüğü görünmez kılamaz.

HDP; parti binalarını ve varlığını da ülkeye umut veren Üçüncü Yol alternatif siyasetini de sadece savunarak değil, büyüterek yoluna devam edecektir. Ülkeyi bu karanlık, saldırgan zihniyetin insafına terk etmeyeceğiz. Kaos ve kargaşadan beslenen kesimlerin hesaplarını boşa çıkaracak, demokratik siyaset çizgimizdeki ısrarımızla ortak mücadeleyi büyütecek ve Türkiye’yi bu karanlıktan çıkaracağız.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.