Hayvan HaklarıManşet

Hayvanat bahçesindeki temizlik görevlisini ısıran kaplan vurularak öldürüldü

0
Amerika Birleşik Devletleri‘nin (ABD) Florida eyaletinde bulunan Napoli Hayvanat Bahçesi’nde temizlik hizmeti için çalışan bir kişi, girmesi yasak olan kısıtlı alandaki kaplanın saldırısına uğradı. Yetkililer, kaplanın vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

Polis yetkilileri, hayvanat bahçesine gelen bir güvenlik görevlisinin, işçinin kolunu ısıran kaplanı adamdan ayırmak istediğini ancak başarılı olamadığı için ateş etmek zorunda kaldığını aktardı. Hayvanat bahçesi de Aralık 2019’da aldığı Eko isimli 8 yaşındaki Malezya kaplanının hayatını kaybettiğini açıkladı.

20’li yaşlarında olduğu belirtilen temizlik işçisi ise hastaneye kaldırıldı.

İzni olmayan alanda, kaplanı ‘sevmek’ istemiş

Polisin açıklamasına göre olay, hayvanat bahçesi tarafından işe alınan temizlik işçisi, ‘yetkisiz bir alana’ girdikten sonra yaşandı. Temizlik işçisinin, hayvanların barınaklarından değil, tuvaletlerin temizliğinden sorumlu olduğu belirtildi. Açıklamada “İncelemeler göre temizlik işçisi, kaplanı okşuyor ya da besliyordu. Bu iki eylem de yetkisinin dışında ve tehlikeli” denildi.

Malezya kaplanı, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği‘nin soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler listesinde bulunuyor.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.